ΔΙΕΘΝΕΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Με μπροστάρη τον Μαρκίζιο, 3-2 η Γιουβέντους την Παρί Σεν Ζερμέν

Juventus' Claudio Marchisio (8) is congratulated by teammates after scoring apgainst Paris Saint-Germain during the second half of an International Champions Cup soccer match, Wednesday, July 26, 2017, in Miami Gardens, Fla. Juventus won 3-2. (AP Photo/Lynne Sladky) AP

Mε μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κλάουντιο Μαρκίζιο, ο οποίος σημείωσε δύο γκολ, η Γιουβέντους νίκησε με 3-2 την Παρί Σεν Ζερμέν στο Μαϊάμι και πανηγύρισε την πρώτη νίκη στο International Champions Cup.

Η Γιουβέντους "έσπασε το ρόδι" στο φετινό International Champions Cup, αφού επικράτησε, έστω και δύσκολα, με 3-2 της Παρί Σεν Ζερμέν στο Μαϊάμι. Οι "μπιανκονέρι" άνοιξαν το σκορ λίγο πριν οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο, με όμορφο πλασέ του Γκονσάλο Ιγκουαΐν, ύστερα από εξαιρετική κάθετη πάσα του Πάουλο Ντιμπάλα.

Οι Παριζιάνοι μπήκαν αποφασισμένοι στο δεύτερο μέρος να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα και τα κατάφεραν στο 53' με κοντινό πλασέ του Γκονσάλο Γκέντες, μετά από υπέροχη ατομική προσπάθεια του Άνχελ Ντι Μαρία. Όμως, η χαρά των παικτών του Ουνάι Έμερι κράτησε μόλις εννιά λεπτά, αφού στο 62ο λεπτό ο νεοεισελθών Κλάουντιο Μαρκίζιο, μ' ένα εξαιρετικό σουτ νίκησε τον Ντεσάμπ, διαμορφώντας το 2-1.

ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ (4-3-3): Αρεολά (61' Ντεσάμπ), Μενιέ (46' Ντάνι Άλβες), Τιάγκο Σίλβα (46' Μαρκίνιος), Κιμπεμπέ, Γιούρι (46' Κιρζαουά), Τιάγκο Μότα (46' Καλεγκάρι), Βεράτι (46' Λο Σέλσο), Ματουιντί (46' Ενκουνκού), Ντι Μαρία (61' Παστόρε), Λούκας Μόουρα (46' Γκέντες), Καβάνι (46΄Χεσέ).

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ (4-4-2): Μπουφόν (65' Πινσόλιο), Λίχστσάινερ (46' Ασαμόα), Μπενατιά (46' Ντε Σίλιο), Κιελίνι (46' Μπαρτζάλι), Άλεξ Σάντρο (46' Μαντραγκόρα), Κεντίρα (46' Πιάνιτς), Μπεντανκούρ (46' Ρινκόν), Κουαδράδο (46' Στουράρο), Ντιμπάλα, Μάντζουκιτς (46' Κιν), Ιγκουαΐν (46' Μαρκίζιο).

Το παιχνίδι απέκτησε άγρια ομορφιά, με τη γαλλική ομάδα να ψάχνει το γκολ της ισοφάρισης, το οποίο βρήκε στο 80ό λεπτό με κοντινή κεφαλιά του Χαβιέρ Παστόρε. Παρ' όλα αυτά, ο Μαρκίζιο δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 89' χάρισε τη νίκη στη "Γιούβε".

Photo Credits: AP Photo/Lynne Sladky