ΔΙΕΘΝΕΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Με Μπαρμπαρούση και λάθος του VAR πρωταθλήτρια η Melbourne Victory

Kosta Barbarouses, third from left, of Australia's Melbourne Victory is greeted by his teammates after scoring a goal against South Korea's Suwon Samsung Bluewings during their Group G soccer match in the AFC Champions League at Suwon World Cup Stadium in Suwon, South Korea, Wednesday, April 6, 2016. The game ended with a 1-1 draw. (AP Photo/Ahn Young-joon) AP

H Melbourne Victory νίκησε 1-0 με γκολ του Κώστα Μπαρμπαρούση τους Newcastle Jets - δεν υποδείχθηκε οφσάιντ παρά τη χρήση VAR - στο μεγάλο τελικό και κατέκτησε τον τέταρτο τίτλο της στην A-League. (VIDEO)

Επιστροφή στα πρωταθλήματα για τη Melbourne Victory. Η ομάδα της Μελβούρνης κατέκτησε τον τέταρτο τίτλο της στην A-League και πρώτο μετά το 2015.

Νίκησε με 1-0 στον μεγάλο τελικό του "McDonald Jones Stadium" τους Newcastle Jets. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο διεθνής Νεοζηλανδός (με ελληνικές ρίζες) πρώην επιθετικός του Παναθηναϊκού, Κώστας Μπαρμπαρούσης (10 γκολ σε 25 ματς), εννιά λεπτά μετά την έναρξη της αναμέτρησης (το πιο γρήγορο γκολ σε τελικό).

Στην αρχή της φάση ο Τζέιμς Ντόναχι ήταν σε θέση οφσάιντ και παρά το γεγονός ότι η φάση ελέγχθηκε με VAR, δεν υποδείχθηκε η παράβαση και το γκολ μέτρησε κανονικά.

Βασικός για την πρωταθλήτρια Αυστραλίας ήταν κι ο πρώην μέσος του ΠΑΟΚ, Τέρι Άντονις, ενώ στην αρχική ενδεκάδα των Newcastle Jets αγωνίστηκαν οι ελληνικής καταγωγής, Τζον Κουτρουμπής και Ντίμι Πετράτος, αλλά κι ο Βενεζουελάνος πρώην μέσος της ΑΕΚ, Ρόναλντ Βάργκας. Ο έτερος πρώην "κιτρινόμαυρος", Πατίτο Ροντρίγκες, πέρασε στον αγωνιστικό χώρο στο 74ο λεπτό.

Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Ιρλανδός επιθετικός των Jets, Ρόι Ο' Ντόνοβαν για "δολοφονικό" χτύπημα στον γκολκίπερ της Victory, Λόρενς Τόμας.

Η πορεία της ομάδας του Νιούκαστλ - παρά το γεγονός ότι έχασε στον τελικό - είναι αξιέπαινη. Κι αυτό γιατί την περασμένη σεζόν τερμάτισε στην τελευταία θέση της βαθμολογίας (δεν προβλέπεται υποβιβασμός).

Photo credits: AP Photo/Ahn Young-joon