ΔΙΕΘΝΕΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Κιέβο - Κάλιαρι 0-3: Ακόμα πιο κοντά στoν υποβιβασμό οι γηπεδούχοι

Η Κάλιαρι παίζοντας εξαιρετικά στο πρώτο ημίχρονο επιβλήθηκαν εκτός έδρας επί της Κιέβο με 3-0 πήραν σημαντική βαθμολογική ανάσα ενόψει της συνέχειας και παράλληλα, έσπρωξαν πιο κοντά στη Serie B τους γηπεδούχους.

Το δεύτερο διπλό της φέτος έκανε η Κάλιαρι σπρώχνοντας ακόμα πιο κοντά στη Serie B την Κιέβο. Οι φιλοξενούμενοι επικράτησαν με 3-0 κάνοντας όλη τη δουλειά στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης.

Στην πρώτη ουσιαστικά φάση του αγώνα ο Πισακάνε με κεφαλιά στο 16' έκανε το 0-1 χωρίς να αφήσει περιθώρια αντίδρασης στον Σορεντίνο.

Η Κιέβο ανοίχτηκε για να πετύχει κάποιο γκολ, αλλά αυτό άνοιξε τους διαδρόμους στην Κάλιαρι που πέτυχε δύο ακόμα πριν τελειώσει το πρώτο μέρος. Πρώτα ο Ζοάο Πέδρο στο 33' τελείωσε με εξαιρετικό πλασέ μία αντεπίθεση της ομάδας του και στο 43' ο Ιονίτα με κεφαλιά διαμόρφωσε το 3-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Κιέβο προσπάθησε να ξαναμπεί στο ματς, αλλά στο 52' έμεινε με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Ντεπάολι με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

ΚΙΕΒΟ: Σορεντίνο, Ντεπάολι, Αντρεόλι, Μπάρμπα, Γιαροζίνσκι (53' Μπάνι), Χετεμάι, Ντιουσέ (77' Ριγκόνι), Λέρι, Τζιακερίνι, Μεγκιορίνι (73 Πουτσιαρέλι), Στεπίνσκι

ΚΑΛΙΑΡΙ: Κράνιο, Κατσιατόρε, Τσεπιτέλι, Πισακάνε, Πελεγκρίνι, Τσιγκαρίνι, Ιονίτα (81' Ντεϊόλα), Ζοάο Πέδρο (80' Μπίρσα), Φαραγκό, Μπαρέλα, Τερό (70' Τσέρι)