ΔΙΕΘΝΕΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Gold Cup: Τεσσάρα η Κόστα Ρίκα, με το δεξί και η Αϊτή

Costa Rica's Bryan Ruiz, left, is congratulated by teammates after scoring a goal on a penalty kick during a friendly soccer match between Mexico and Costa Rica in Monterrey, Mexico, Thursday, Oct. 11, 2018. (AP Photo/Eduardo Verdugo) AP

Η Κόστα Ρίκα συνέτριψε με 4-0 στο Σαν Χοσέ τη Νικαράγουα, με την οποία αγωνίστηκε κι ο Αρμάντο Γκούφας. Με το δεξί μπήκε στο Gold Cup και η Αϊτή, καθώς τα γκολ του Φραντζί Πιερό έδωσαν τη νίκη (2-1) με ανατροπή επί των Βερμούδων. (VIDEO)

Ντεμπούτο για τις ομάδες του δευτέρου ομίλου του Gold Cup 2019 τα ξημερώματα της Δευτέρας (17/6). Η Κόστα Ρίκα υποδέχθηκε στο Σαν Χοσέ (είναι μία από τις συνδιοργανώτριες χώρες μαζί με ΗΠΑ και Τζαμάικα) τη Νικαράγουα και τη συνέτριψε με 4-0.

Ο Μπρίαν Οβιέδο άνοιξε το σκορ για τους τίκος επτά λεπτά μετά την έναρξη του ματς, ενώ ο Σέλσο Μπόρχες διεύρυνε το προβάδισμα μετά από δύο λεπτά (2-0). Ο Αγκιλάρ στο πρώτο λεπτό του επιπρόσθετου χρόνου έκανε το 3-0, ενώ ο Αλάν Κρους στο 75ο λεπτό διαμόρφωσε το τελικό σκορ (4-0).

Ο Αρμάντο Γκούφας, ο οποίος αγωνίστηκε το προηγούμενο εξάμηνο στον Ηρόδοτο, στη Football League, με πατέρα Έλληνα και μητέρα από τη Νικαράγουα κι χει παίξει στην Ελλάδα σε Παναιγιάλειο, Απόλλωνα και Παλαιόχωρα, πέρασε στον αγωνιστικό χώρο στα τελευταία πέντε λεπτά της αναμέτρησης.

Η Αϊτή στο ίδιο γήπεδο - Εστάδιο Νασιονάλ ντε Κόστα Ρίκα - υποδέχθηκε τις Βερμούδες. Αν και δυσκολεύτηκε, πανηγύρισε τη νίκη. Βρέθηκε, μάλιστα, πίσω στο σκορ. Ο Λέβεροκ άνοιξε το σκορ στο δεύτερο λεπτό του επιπρόσθετου χρόνου (45+2'), αλλά τα δύο γκολ του Φραντζί Πιερό (54', 66') οδήγησαν στην ανατροπή και τη νίκη.

1ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Μεξικό 3

Καναδάς 3

Μαρτινίκα 0

Κούβα 0

1η αγωνιστική

Καναδάς - Μαρτινίκα 4-0 (33', 53' Ντέιβιντ, 63' Χόιλετ, 67' Άρφιλντ)

Μεξικό - Κούβα 7-0 (2', 44', 80' Αντούνα, 31', 64' Χιμένες, 38' Ρέγες, 74' Βέγκα)

Βερμούδες 0

Αϊτή - Βερμούδες 2-1 (54', 66' Πιερό / 45+2' Λέβεροκ)

Κόστα Ρίκα - Νικαράγουα 4-0 (7' Μπρίαν Οβιέδο, 19' Μπόρχες, 45+1' Αγκιλάρ, 75' Κρους)

Νικαράγουα - Αϊτή (21/6, 02:00)

Κόστα Ρίκα - Βερμούδες (21/6, 04:30)

Βερμούδες - Νικαράγουα (25/6, 01:30)

Αϊτή - Κόστα Ρίκα (25/6, 04:00)