Ανασκόπηση 24 χωρών

"Δύο στα δύο" ο Βίλας-Μπόας με Ζενίτ σε έδρα-φρούριο, πρεμιέρα με δολοφονία φιλάθλου στην Σουηδία, μεγάλη νίκη η Ντίπρο σε ματς που γύρισε η γλώσσα του Χούσιεβ. Ανασκόπηση 24 χωρών... (videos)

Η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης πήρε δεύτερη νίκη σε ισάριθμα ματς με τον Αντρέ Βίλας-Μπόας στον πάγκο, επικρατώντας μάλιστα 2-1 στην έδρα της Άμκαρ Περμ, η οποία στο γήπεδό της, το οποίο έχει πλαστικό χλοοτάπητα, είχε να χάσει από τον περασμένο Μάιο (12 ματς χωρίς ήττα).

Πλησίασε μάλιστα την κορυφή στον έναν βαθμό, καθώς η πρωτοπόρος, Λοκομοτίβ Μόσχας, έμεινε στο 0-0 με την Σπαρτάκ Μόσχας στο ντέρμπι.

Σε Νορβηγία και Σουηδία είχαμε πρεμιέρα και δυστυχώς στην Σουηδία με τον χειρότερο δυνατό τρόπο, καθώς πριν την έναρξη της αναμέτρησης ανάμεσα στην Χέλσινγκμποργκ και την Γιόγκαρντεν (Τζουργκάρντεν) οπαδός των φιλοξενούμενων, ξυλοκοπήθηκε μέχρι θανάτου έχοντας δεχθεί πολλαπλά χτυπήματα στο κεφάλι. Διαβάστε περισσότερα ΕΔΩ.

Στην Ουκρανία δύο εβδομάδες μετά τη μεγάλη νίκη μέσα στο Ντόνετσκ επί της Σαχτάρ με 2-0, η Ντίπρο νίκησε με το ίδιο σκορ και την Ντινάμο Κιέβου. Στο 23ο λεπτό της αναμέτρησης έπειτα από σύγκρουση με τον αντίπαλο τερμαφύλακα γύρισε η γλώσσα του Όλεγκ Χούσιεβ, αλλά ο μέσος των γηπεδούχων, Κανκάβα, έσπευσε και του έσωσε την ζωή! Διαβάστε περισσότερα ΕΔΩ.

Γενικά στοιχεία

Το Sport24.gr σας παρουσιάζει κάθε Δευτέρα ανασκόπηση από 24 πρωταθλήματα στο υπόλοιπο της Ευρώπης, δηλαδή εκτός των 11 που καλύπτονται άμεσα με ξεχωριστές αναλυτικές ανασκοπήσεις.

Αυτές οι 24 χώρες είναι... Δανία, Ρωσία, Ουκρανία, Αυστρία, Ελβετία, Σερβία, Κροατία, Ρουμανία, Τσεχία, Εσθονία, Πολωνία, Ουγγαρία, Σλοβενία, Σλοβακία, Λιθουανία, Λετονία, Βουλγαρία, Βοσνία, Ιρλανδία, Ουαλία, Ισραήλ, Νορβηγία, Σουηδία και Φινλανδία.

Αναλυτικά αποτελέσματα και βαθμολογίες:

 

Ρωσία (Premier Liga) - 23η αγωνιστική

 

Ουράλ - Ανζί 2-1

Άμκαρ Περμ - Ζενίτ 1-2

Λοκομοτίβ Μόσχας - Σπαρτάκ Μόσχας 0-0

Τομ Τομσκ - Ντινάμο Μόσχας 0-3

Ρουμπίν Καζάν - Ροστόβ 1-2

Κουμπάν Κρασνοντάρ - FK Κρασνοντάρ 1-3

Κρίλια Σοβέτοβ - Τέρεκ Γκρόσνι (αναβολή)

ΤΣΣΚΑ Μόσχας - Βόλγκα 3-0

 

Η βαθμολογία

 

1. Λοκομοτίβ Μόσχας 48

2. Ζενίτ 47

3. ΤΣΣΚΑ Μόσχας 43

4. Ντινάμο Μόσχας 43

5. Σπαρτάκ Μόσχας 41

6. FK Κρασνοντάρ 40

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Ρωσία & 1η κατηγορία)

 

Άμκαρ Περμ - Ζενίτ 1-2

Λοκομοτίβ Μόσχας - Σπαρτάκ Μόσχας 0-0

 

 

Ουκρανία (Premier-Liga) - 23η αγωνιστική

 

Αρσενάλ Κιέβου - Σόρια [έχει αποβληθεί η Αρσενάλ]

Μεταλούργκ Σαπορίζια - Ταβρίγια 1-0

Μεταλούργκ Ντόνετσκ - Βόλιν Λουζκ 1-3

Καρπάτι Λβιβ - Σεβαποστόλ 2-0

Βόρσκλα - Χοβέρλα 3-1

Ιλιτσίβετς - Τσερνομόρετς 3-1

Ντνίπρο - Ντινάμο Κιέβου 2-0

Μεταλίστ Χάρκιβ - Σαχτάρ 2-4

 

Η βαθμολογία

 

1. Σαχτάρ (Σαχτιόρ) 44 (20 ματς)

2. Ντνίπρο 41 (19 ματς)

3. Ντινάμο Κιέβου 39 (20 ματς)

4. Μεταλίστ Χάρκιβ 34 (18 ματς)

5. Τσερνομόρετς 33 (19 ματς)

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Ουκρανία & 1η κατηγορία)

 

Πολωνία (Ekstraklasa) - 28η αγωνιστική

 

Ρουχ Χορζόβ - Ποντμπεσκίτζε 0-1

Κορόνα - Πόγκον 2-2

Λέγκια Βαρσοβίας - Λεχ Πόζεν 1-0

Κρακόβια Κρακοβίας - Βίντζεβ Λοντζ 1-1

Λέγκια Γκντανσκ - Πιαστ 3-1

Ζαβίσα - Σλασκ Βρότσλαβ 1-0

Γκόρνικ Ζάμπρζε - Γιαγκελόνια 3-3

Ζαγκλέμπιε - Βίσλα Κρακοβίας 3-1

 

Η βαθμολογία

 

1. Λέγκια Βαρσοβίας 57

2. Λεχ Πόζεν 47

3. Βίσλα Κρακοβίας 45

4. Ρουχ Χορζόβ 44

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Πολωνία & 1η κατηγορία)

 

Ζαγκλέμπιε - Βίσλα Κρακοβίας 3-1

 

 

Ελβετία (Super League) - 27η αγωνιστική

 

Σιόν - Ζανκτ Γκάλεν 1-1

Ααράου - Γιουνγκ Μπόις 2-1

Ζυρίχη - Λοζάνη 0-3

Τουν - Γκρασχόπερς 1-3

Λουκέρνη - Βασιλεία 0-2

 

Η βαθμολογία

 

1. Βασιλεία 52

2. Γκρασχόπερς 49

3. Γιουνγκ Μπόις 41

4. Ζυρίχη 41

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Ελβετία & 1η κατηγορία)

 

Λουκέρνη - Βασιλεία 0-2

 

 

Αυστρία (Bundesliga) - 30ή αγωνιστική

 

Ραπίντ Βιέννης - Στουρμ Γκρατς 2-0

Αντμίρα - Γκρέντιγκ 4-0

Ζάλτσμπουργκ - Βάκερ 0-0

Βόλφσμπεργκερ - Βίνερ Νόισταντ 4-0

Ριντ - Αούστρια Βιέννης 2-2

 

Η βαθμολογία

 

1. Ζάλτσμπουργκ 71 (CHAMPION)

2. Ραπίντ Βιέννης 48

3. Αούστρια Βιέννης 46

4. Γκρέντιγκ 43

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Αυστρία & 1η κατηγορία)

 

Σερβία (SuperLiga) - 21η αγωνιστική

 

Ντόνι - Ραντνίτσκι Κραγκούγεβατς 4-1

Γιάβορ Ιβάνιτσα - Νόβι Πάζαρ 1-0

Σλόμποντα - Ραντ 1-0

Ερυθρός Αστέρας - Βοζντόβατς 5-1

OFK Βελιγραδίου - Παρτίζαν 0-2

Νάπρεντακ - Σπαρτάκ Ζλάτιμπορ 0-0

Γιαγκόντινα - Τσουκαρίτσκι 4-2

Βοϊβοντίνα - Ραντνίτσκι Nis 1-0

 

Η βαθμολογία

 

1. Ερυθρός Αστέρας 50

2. Παρτίζαν 49

3. Τσουκαρίτσκι 35

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Σερβία & 1η κατηγορία)

 

Κροατία (1. HNL) - 28η αγωνιστική

 

Χάιντουκ Σπλιτ - Ζάνταρ 3-1

Λοκομότιβα Ζάγκρεμπ - Χρβάτσκι 2-1

Όσιεκ - Ντίναμο Ζάγκρεμπ 3-2

Ίστρα - Ριέκα 0-1

Σλάβεν Μπέλουπο - RNK Σπλιτ 1-2

 

Η βαθμολογία

 

1. Ντίναμο Ζάγκρεμπ 65

2. Ριέκα 57

3. Χάιντουκ Σπλιτ 55

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Κροατία & 1η κατηγορία)

 

Βουλγαρία ("A" Liga) - 30ή αγωνιστική (4η των play-offs)

 

Λίτεχ - ΤΣΣΚΑ Σόφιας 0-1

Τσέρνο Μόρε Βάρνα - Λοκομοτίβ Πλόβντιβ 2-0

Λουντογκόρετς - Μπότεφ 1-1

Νεφτοχίμικ - Λιούμπιμεζ 3-1

Μπερόε Στάρα - Τσερνομόρετς Μπουργκάς 3-0

Σλάβια Σόφιας - Λοκομοτίβ Σόφιας 2-0

*ρεπό Λέβσκι και Πίριν

 

Η βαθμολογία

 

1. Λουντογκόρετς 65

2. ΤΣΣΚΑ Σόφιας 58

3. Λίτεξ 58

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Βουλγαρία & 1η κατηγορία)

 

Δανία (Superligaen) - 24η αγωνιστική

 

Οντένσε - Σοντερίσκε 2-2

Έσμπιεργκ - Βέστσιελαντ 0-0

Ράντερς - Μίντιλαντ 0-3

Βίμποργκ - Μπρέντμπι 0-1

Όλμποργκ - Κοπεγχάγη 2-1

Νόρτζελαντ - Όρχους 1-0

 

Η βαθμολογία

 

1. Μίντιλαντ 45

2. Όλμποργκ 43

3. Κοπεγχάγη 36

4. Μπρέντμπι 36

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Δανία & 1η κατηγορία)

 

Ουγγαρία (NB 1) - 22η αγωνιστική

 

Μεζοκέβεσντ - Χόνβεντ 1-0

Ντιοσγκιόρι - Φέρεντς Πούσκας FA 2-3

Πέτσι - Κεστσεμέτι 0-0

Καποσβάρι - Πάκσι 0-0

Φερεντσβάρος - Λόμπαρτ Πάπα 4-0

Γκιόρι - ΜΤΚ Βουδαπέστης 3-0

Βίντεοτον - Ντεμπρετσένι 1-2

Σομπατέλι - Ούιπεστ 1-0

 

Η βαθμολογία

 

1. Ντεμπρετσένι 48

2. Γκιόρι 40

3. Βίντεοτον 38

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Ουγγαρία & 1η κατηγορία)

 

Ρουμανία (Liga I) - 25η αγωνιστική

 

Κορόνα - Σαγκεάτα 0-0

Οτσέλουλ Γκαλάτσι - Κονκόρντια 2-0

Βιτόρουλ Κοστάντσα - Πόλι Τιμισοάρα 1-2

Παντούρι - Κλουζ 0-1

Τσαελάουλ Πιάτρα - Άστρα Τζούρτζου 0-2

Πετρόλουλ - Ντινάμο Βουκουρεστίου 2-2

Ουνιβερσιτατέα Κλουζ - Γκαζ Μετάν Μέντιας 1-0

Βασλούι - Μπράσοβ 1-0

Στεάουα Βουκουρεστίου - Μποτοσάνι 4-0

 

Η βαθμολογία

 

1. Στεάουα Βουκουρεστίου 61

2. Άστρα Τζούρτζου 53

3. Πετρόλουλ 48

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Ρουμανία & 1η κατηγορία)

 

Σλοβενία (Prva Liga) - 24η αγωνιστική

 

Ολίμπια Λιουμπλιάνα - Τρίγκλαβ 1-1

Μάριμπορ - Τσέλιε 2-2

Ρούνταρ - Ντομζάλε 3-1

Κόπερ - Γκόριτσα 1-0

Κρκα - Ζαβρτς 2-1

 

Η βαθμολογία

 

1. Μάριμπορ 46

2. Κόπερ 43

3. Ρούνταρ 42

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Σλοβενία & 1η κατηγορία)

 

Σλοβακία (Corgon Liga) - 24η αγωνιστική

 

Νίτρα - Σπάρτακ Μιγιάβα 3-0

Ντούκλα - Κοσίτσε 0-1

Σπάρτακ Τρνάβα - Τρέντσιν 3-1

Ντουνάσκα - Ζιλίνα 2-1

Ζλάτε Μοράβτσε - Ρουζομπέροκ 1-0

Σλόβαν Μπρατισλάβα - Σενίτσα 2-0

 

Η βαθμολογία

 

1. Σλόβαν Μπρατισλάβα 57

2. Τρένσιν 46

3. Ρουζομπέροκ 37

4. Σενίτσα 37

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Σλοβακία & 1η κατηγορία)

 

Τσεχία (Gambrinus Liga) - 22η αγωνιστική

 

Βισοτσίνα - Σίγκμα Ολόμουτς 5-0

Μποέμιανς - Μπάνικ Οστράβα 0-0

Πρίμπραμ - Σλοβάκο 3-2

Βικτόρια Πλζεν - Σλόβαν Λίμπερετς 6-0

Γιαμπλόνετς - Τεπλίτσε 1-1

Ζμπρογιόβκα Μπρνο - Ντούκλα 2-1

Σπάρτα Πράγας - Ζνόιμο 3-0

Μλάντα Μπολέσλαβ - Σλάβια Πράγας 3-1

 

Η βαθμολογία

 

1. Σπάρτα Πράγας 58

2. Βικτόρια Πλζεν 50

3. Μλάντα Μπολέσλαβ 40

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Τσεχία & 1η κατηγορία)

 

Βοσνία (Premijer Liga) - 23η αγωνιστική

 

Λέοταρ - Ζελέζνιτσαρ 0-3

Τσέλικ - Βίτεζ 0-0

Ολίμπικ - Τράβνικ 1-1

Μπόρατς - Σαράγεβο 0-0

Βέλεζ Μόσταρ - Ρούνταρ 1-0

Μλάντοστ - Ζβιέζντα Γκράντατσατς 2-0

Σλαβίγια - Ζρίνσκι 0-2

Σιρόκι - Ράντνικ 4-0

 

Η βαθμολογία

 

1. Σιρόκι 46

2. Ζρίνσκι 46

4. Ζελιέζνιτσαρ 46

3. Σαράγεβο 44

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Βοσνία & 1η κατηγορία)

 

Ισραήλ (Ligat Ha'al) - 28η αγωνιστική (2η των play-offs)

 

Μπνέι Σαχνίν - Χαποέλ Ιρόνι Κιριάτ Σμόνα 1-4

Χαποέλ Τελ Αβίβ - Μακάμπι Χάιφα 4-0

Μακαμπί Τελ Αβίβ - Χαποέλ Μπιρ Σεβά 2-0

 

Η βαθμολογία

 

1. Μακαμπί Τελ Αβίβ 70

2. Χαποέλ Μπιρ Σεβά 62

3. Χαποέλ Ιρόνι Κιριάτ Σμόνα 50

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Ισραήλ & 1η κατηγορία)

 

Ουαλία (Welsh Premier League) - 29η αγωνιστική (7η play-offs)

 

Έρμπας - Μπάνγκορ Σίτι 0-1

Κάρμαρθεν Τάουν - Νιούταουν 6-1

The New Saints - Ριλ 2-1

 

Η βαθμολογία

 

1. The New Saints 63 (27 ματς)

2. Έρμπας 57 (29 ματς)

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Ουαλία & 1η κατηγορία)

 

Λιθουανία (A Lyga) - 5η αγωνιστική

 

Εκράνας - Ζαλγκίρις Βίλνιους 0-0

Ατλάντας - Σουντούβα 1-0

Νταϊνάβα - Γκρανίτας 0-5

Κρουόα - Μπάνγκα 0-1

Τρακάι - Σιαουλιάι 2-1

 

Η βαθμολογία

 

1. Ζαλγκίρις Βίλνιους 11

2. Μπάνγκα 11

3. Τρακάι 10

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Λιθουανία & 1η κατηγορία)

 

Εσθονία (Meistriliiga) - 5η αγωνιστική

 

Φλόρα Ταλίν - Ίνφορετ 2-3

Τάλινα Κάλεβ - Τάρτου 1-6

Πάιντε - Τρανς Νάρβα 0-0

Γιέβι - Κάλεβ 1-3

Νόμε Κάλιου - Λεβάντια 0-0

 

Η βαθμολογία

 

1. Κάλεβ 11

2. Φλόρα Ταλίν 10

3. Ίνφορετ 10

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Εσθονία & 1η κατηγορία)

 

Ιρλανδία (League of Ireland) - 4η αγωνιστική

 

Σάμροκ Ρόβερς - Σλίγκο Ρόβερς 1-0

Άθλοουν Τάουν - Κορκ Σίτι 0-3

Μπρέι - UC Ντάμπλιν 3-5

Ντέρι Σίτι - Σεντ Πάτρικς 0-0

Ντάνκαλκ - Μποέμιανς 1-1

Λάιμερικ - Ντροχέντα 0-1

 

Η βαθμολογία

 

1. Σάμροκ Ρόβερς 10

2. Κορκ Σίτι 10

3. Ντροχέντα 8

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Ιρλανδία & 1η κατηγορία)

 

Λετονία (Virsliga) - 2η αγωνιστική

 

FC Γιουρμάλα - Νταουγκάβα 1-1

BFC Νταουγκάβπιλς - Λιεπάγια 1-1

Μέτα - Βέντσπιλς 0-2

Νταουγκάβα Νταουγκάβπιλς - Γελγκάβα 1-2

Σκόντο Ρίγα - Σπαρτάκς Γιουρμάλα 2-1

 

Η βαθμολογία

 

1. Βέντσπιλς 6

2. Γελγκάβα 6

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Λετονία & 1η κατηγορία)

 

Νορβηγία (Tippeligaen) - 1η αγωνιστική

 

Μόλντε - Βαλερένγκα 2-0

Χάουγκεσουντ - Λίλεστρεμ 1-1

Ρόζενμποργκ - Βίκινγκ 2-2

Μπόντε/Γκλιμτ - Όλεσουντ 1-1

Σάντνες - Οντ Γκρένλαντ 1-1

Στάμπαεκ - Σόγκνταλ 3-0

Στρέμσγκοντσετ - Σταρτ 4-2

Σάρπσμπεργκ - Μπραν 3-0

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Νορβηγία & 1η κατηγορία)

 

Σουηδία (Allsvenskan) - 1η αγωνιστική

 

Χέλσινγκμποργκ - Γιόγκαρντεν (αναβολή)

Μπρομαποϊκάρνα - Κάλμαρ 1-2

Μιέλμπι - Γκέφλε 2-2

Μάλμε - Φάλκενμπεργκ 3-0

Χάλμσταντ - Έρεμπο 1-2

Ατβίνταμπεργκ - Έλφσμποργκ 2-1

Χάκεν - Νόρκεπινγκ 2-0

ΑΙΚ Σόλνα - Γκέτεμποργκ 0-2

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Σουηδία & 1η κατηγορία)

 

ΞΕΚΙΝΑ 12 ΑΠΡΙΛΙΟΥ...

 

Φινλανδία (Veikkausliiga)

 

Η τελική βαθμολογία

 

1. Ελσίνκι 73 (CHAMPION)

2. Χόνκα 61

3. Βάασα 51

 

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Φινλανδία & 1η κατηγορία)

 

 
SHARE

24MEDIA NETWORK

ΔΕΙΤΕ ΑΚΟΜΑ