ΙΣΠΑΝΙΑ

Copa del Rey: Μπέτις, Λεβάντε και Βιγιαρεάλ στην οκτάδα

GLOMEX

Η Μπέτις νίκησε 3-1 τη Ρεάλ Σοθιεδάδ στην παράταση και πέρασε στους "8" του ισπανικού Κυπέλλου, ενώ προκρίθηκαν και οι Λεβάντε και Βιγιαρεάλ.

Εν μέσω ομίχλης που δυσκόλευε πολύ τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών, η Μπέτις νίκησε με ανατροπή στην παράταση τη Ρεάλ Σοθιεδάδ με 3-1 και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ισπανίας.

Οι Βάσκοι που έχουν να παίξουν τον... περσινό τελικό με τη συμπολίτισσα Μπιλμπάο, φέτος αποκλείστηκαν νωρίς από τους Ανδαλουσιάνους. Σε ένα ματς με εκατέρωθεν αποβολές (Ασιέρ Ιγαραμέντι στο 48' και Αντόνιο Σανάμπρια στο 79'), οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν και στο εξτρά ημίωρο πέτυχαν άλλα δυο γκολ.

Επίσης, η Λεβάντε πέρασε με 4-2 από την έδρα της Βαγιαδολίδ και εξασφάλισε το εισιτήριο για τους "8" του Copa del Rely, ενώ η Βιγιαρεάλ επικράτησε της Χιρόνα (ομάδα της Σεγούντα Ντιβιζιόν) με 1-0 εκτός έδρας και συνεχίζει την πορεία της στο Κύπελλο.

Photo Credits: Glomex