COPA AMERICA

Copa America: Βενεζουέλα και Περού έβαλαν φωτιά στον όμιλο

Οι παίκτες του Περού πανηγυρίζουν κόντρα στην Κολομβία
Οι παίκτες του Περού πανηγυρίζουν κόντρα στην Κολομβία © 2021 RICARDO MAZALAN / AP PHOTO

Η Βενεζουέλα με τέρμα στο τέλος πήρε το βαθμό της ισοπαλίας (2-2) απέναντι στο Εκουαδόρ, ενώ το Περού επικράτησε 2-1 της Κολομβίας βάζοντας φωτιά στον όμιλο του Copa America.

Την κατάρα του απέναντι στην Κολομβία έσπασε το Περού το οποίο επικράτησε με 2-1. Το σημαντικότερο ήταν πως έδειξε αντίδραση μετά την βαριά ήττα του από την Βραζιλία.

Ο Πένια στο 17ο λεπτό έβαλε μπροστά στο σκορ το Περού, για να απαντήσει με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ο Μπόρχα στο 53'.

Τελικά τη νίκη στους Περουβιανούς έδωσε ένας παίκτης της Κολομβίας. Στο 64' ο Γέρι Μίνα έστειλε κατά λάθος την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του κάνοντας το τελικό 2-1.

Ο Ερνάντεζ κράτησε ζωντανή τη Βενεζουέλα

Στο πρώτο ματς Βενεζουέλα και Εκουαδόρ έμειναν στο ισόπαλο 2-2. Ο Ισημερινός ήταν καλύτερος και κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ στο 39' με προβολή του Πρεσιάδο.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Βενεζουέλα έφτασε στο 1-1 με τον Καστίγιο στο 51'. Είκοσι λεπτά αργότερα το Εκουαδόρ πήρε και πάλι το προβάδισμα με τον Πλατά.

Ο Ισημερινός έδειχνε ότι θα έφτανε στο τρίποντο , αλλά λογάριαζε χωρίς τον Ερνάντες ο οποίος στο 91' με σκαστή κεφαλιά διαμόρφωσε το 2-2.