COPA AMERICA

Copa America: Έπιασε κορυφή η Αργεντινή, έμειναν στο 1-1 η Χιλή με την Ουρουγουάη

Ο Αλεχάντρο Γκόμες πανηγυρίζει το γκολ που πέτυχε στο Αργεντινή - Παραγουάη
Ο Αλεχάντρο Γκόμες πανηγυρίζει το γκολ που πέτυχε στο Αργεντινή - Παραγουάη © 2021 ERALDO PERES/AP PHOTO

Η Αργεντινή επικράτησε 1-0 της Παραγουάης και ανέβηκε στην κορυφή του ομίλου στο Copa America εκμεταλλευόμενη το ισόπαλο 1-1 ανάμεσα σε Χιλή και Ουρουγουάη. (VIDEO)

Η Αργεντινή επικράτησε 1-0 της Παραγουάης και ανέβηκε στην πρώτη θέση του ομίλου της στο Copa America. Το συγκεκριμένο ματς είχε ιστορική σημασία για τον Λιονέλ Μέσι.

Ο Αργεντινός σούπερ σταρ έφτασε τις 147 συμμετοχές με την Εθνική ομάδα και έπιασε στην κορυφή της σχετικής λίστας τον Χαβιέ Μαστσεράνο.

Στο αγωνιστικό κομμάτι η Αργεντινή καθάρισε το ματς νωρίς. Μόλις στο 10ο λεπτό ο Μέσι συνεργάστηκε με τον Ντι Μαρία, ο τελευταίος με υπέροχη κάθετη βρήκε τον Γκόμες κι εκείνος με ωραίο πλασέ έκανε το 1-0.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου η Αργεντινή είχε ευκαιρίες να πετύχει και δεύτερο γκολ, αλλά δεν το κατάφερε. Από την πλευρά της η Παραγουάη ήταν πιο απειλητική στο δεύτερο ημίχρονο, όμως οι παίκτες της δεν μπορούσαν να τελειώσουν σωστά τις φάσεις που δημιούργησαν κι έτσι έμεινε το 1-0.

Με αυτό το αποτέλεσμα η Αργεντινή έφτασε τους επτά βαθμούς και βρίσκεται στην κορυφή του ομίλου της.

Αργεντινή: Μαρτίνεζ, Μολίνα, Ρομέρο, Πεσέλ, Ταγλιαφίκο, Ροντρίγκεζ, Παρέδες, Ντι Μαρία, Μέσι, Γκόμες, Αγκουέρο

Παραγουάη: Σίλβα, Εσπίνολα, Αλόνσο, Γκόμεζ, Ντουάρτε, Κούμπας, Πίρις ντα Μότα, Αν. Ρομέρο, Αλ. Ρομέρο, Αλμιρόν, Άβαλος

Χιλή - Ουρουγουάη 1-1: Δεν βόλεψε κανέναν η ισοπαλία

Λίγο νωρίτερα είχαμε και ένα μεγάλο ντέρμπι ανάμεσα στη Χιλή και την Ουρουγουάη. Οι δύο ομάδες ήθελαν το τρίποντο, αλλά τελικά έμειναν στο 1-1.

Η Χιλή ήταν εκείνη που μπήκε μπροστά στο σκορ. Στο 26' οι Μπρέρετον και Βάργκας συνδυάστηκαν με τον δεύτερον να νικά τον Μουσλέρα με δυνατό διαγώνιο σουτ από δύσκολη γωνία.

Οι Χιλιανοί είχαν και άλλες ευκαιρίες, αλλά η Ουρουγουάη έφτασε στην ισοφάριση. Μετά από εκτέλεση κόρνερ και υπό την πίεση του Σουάρες ο Βιδάλ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για να διαμορφώσει το τελικό 1-1 στο 66'.

Στο υπόλοιπο του ματς και οι δύο ομάδες είχαν καλές στιγμές, αλλά κανένας δεν μπόρεσε να σκοράρει.

Ουρουγουάη: Μουσλέρα, Γκονσάλες, Χιμένες, Γκοντίν, Βίνια, Βεσίνο, Βαλβέρδε, Ντε λα Κρους, Αρασκαέτα, Σουάρες, Καβάνι

Χιλή: Μπράβο, Μένα, Μαριτάν, Μεδέλ, Σιεράλτα, Ίσλα, Αράνγκις, Πουλγάρ, Βιδάλ, Βάργκας, Μπρέρετον