ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Χέρτα - Ουνιόν 3-1: Το ντέρμπι του Βερολίνου βάφτηκε μπλε

Ο Γκουεντουζί με τον Μπάουμγκαρντιλινγκερ δίνουν μάχη για την μπάλα στο Μπάγερ Λεβερκούζεν - Χέρτα στις 29 Νοεμβρίου του 2020.
Ο Γκουεντουζί με τον Μπάουμγκαρντιλινγκερ δίνουν μάχη για την μπάλα INA FASSBENDER/DPA VIA AP

Η Χέρτα πήρε το ντέρμπι του Βερολίνου κόντρα στην Ουνιόν επικρατώντας με 3-1 αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 1-0 στο πρώτο 45λεπτο.

Η Χέρτα Βερολίνου ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι της πόλης κόντρα στην Ουνιόν επικρατώντας με 3-1 αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 1-0 στο πρώτο ημίχρονο. Οι μπλε έφτασαν στην ανατροπή και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Πιάτεκ που πέτυχε δύο γκολ στο δεύτερο 45λεπτο έφτασαν στο τρίποντο.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα στο σκορ στο 20' με τον Αβονίλ. Τρία λεπτά αργότερα όμως οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες μετά την απευθείας κόκκινη κάρτα που πήρε ο Άντριχ.

Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν την αριθμητική τους υπεροχή και ισοφάρισαν στο 51' με τον Πέκαρικ. Εν συνεχεία ήρθε ο Πιάτεκ να βάλει δύο γκολ, αρχικά στο 74' για να δώσει προβάδισμα στην ομάδα του και εν συνεχεία στο 77' διαμόρφωσε το τελικό 3-1.