CHAMPIONS LEAGUE

Champions League: Προβάδισμα πρόκρισης στον 2ο γύρο για Μάλμε και Λουντογκόρετς

Οι παίκτες της Μάλμε πανηγυρίζουν γκολ κόντρα στην Λουντογκόρετς για τα προκριματικά του Champions League | 24 Αυγούστου 2021 @2021 ANTON UZUNOV/AP IMAGES

Μάλμε και Λουντογκόρετς πανηγύρισαν νίκες στις έδρες τους απέναντι σε Ρέικιαβικ και Σουτιέσκα αντίστοιχα και έκαναν το πρώτο βήμα για να εξασφαλίσουν το εισιτήριο για τον 2ο προκριματικό γύρο του Champions League. Αναλυτικά τα αποτελέσματα.

Το Champions League άνοιξε τις πόρτες του το βράδυ της Τρίτης (5/7) για να υποδεχτεί το φίλαθλο κοινό με τα πρώτα παιχνίδια για τη σεζόν 2022-23, στο πλαίσιο του πρώτου προκριματικού γύρου, με τις νίκες των Μάλμε και Λουντογκόρετς να ξεχωρίζουν.

Οι Σουηδοί επικράτησαν με 3-2 της Βίκινγκουρ Ρέικιαβικ, σε ένα ματς που θα μπορούσαν πάντως να είχαν εξασφαλίσει ακόμα καλύτερο σκορ βάσει της εξέλιξης της αναμέτρησης.

Και αυτό γιατί προηγήθηκαν μόλις στο 16' και παρότι ισοφαρίστηκαν στο 38ο λεπτό, απέκτησαν άμεσα αριθμητικό πλεονέκτημα, με τον σκόρερ του τέρματος της ισοφάρισης των Ισλανδών, Ίνγκασον, να προτρέπει τους φίλους των γηπεδούχων να σωπάσουν και να αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Τοϊβόνεν έδωσε εκ νέου προβάδισμα στους γηπεδούχους και στο 84ο λεπτό έκαναν το 3-1 με τον Μπιρμάντσεβιτς, για να έρθει πάντως στο 90+2' ο Γκούντγιονσον να διαμορφώσει το τελικό 3-2 και να κρατήσει ζωντανούς στο παιχνίδι της πρόκρισης τους Ισλανδούς.

Όσον αφορά στην Λουντογκόρετς, η πρωταθλήτρια Βουλγαρίας επιβλήθηκε 2-0 της Σουτιέσκα σκοράροντας με τους Σαντάνα (74') και Τισέρα (90+1'), σε ένα ματς που ο Πιέρος Σωτηρίου πήρε θέση στην κορυφή της επίθεσής της από την αρχή και έγινε αλλαγή στο 84ο λεπτό από τον μετέπειτα σκόρερ του δεύτερου γκολ, Τισέρα.

Τα πρόγραμμα των πρώτων αγώνων του 1ου προκριματικού:

Το πρόγραμμα των δεύτερων αγώνων του 1ου προκριματικού:

Τα ζευγάρια του 2ου προκριματικού γύρου - μονοπάτι πρωταθλητών (20 ομάδες)

• Μακάμπι Χάιφα (Ισραήλ) - Ολυμπιακός (Ελλάδα)
  • Τόμπολ (Καζακστάν) ή Φερεντσβάρος (Ουγγαρία) - Σλόβαν (Σλοβακία)ή Ντινάμο Μπατούμι (Γεωργία)
  • Ντίναμο (Κροατία) - Σκούπι (Βόρεια Μακεδονία) ή Λίνκολν Ρεντ Ιμπς (Γιβραλτάρ)
  • Λεχ (Πολωνία) ή Γκαράμπαγ (Αζερμπαϊτζάν) - Ζυρίχη (Ελβετία)
  • Ελσίνκι (Φινλανδία) ή Ρίγκας (Λετονία) - Πλζεν (Τσεχία)
  • Δε Νιου Σεντς (Ουαλία) ή Λίνφιλντ (Βόρεια Ιρλανδία) - Μπόντο Γκλιμτ (Νορβηγία) ή Κλάκσβικ (Νησιά Φερόε)
  • Μπαλκάνι (Κόσοβο) ή Ζάλγκιρις (Λιθουανία)- Μάλμε (Σουηδία) ή Βίκινγκουρ (Ισλανδία)
  • Λουντογκόρετς (Βουλγαρία) ή Σουτιέσκα (Μαυροβούνιο) - Σάμροκ (Ιρλανδία) ή Χιμπέρνιανς (Μάλτα)
  • Μάριμπορ (Σλοβενία) ή Σαχτιόρ (Λευκορωσία) - Ζρίνσκι (Βοσνία) ή Σέριφ (Μολδαβία)
  • Πιουνίκ (Αρμενία) ή Κλουζ (Ρουμανία) - Ντουντελάνζ (Λουξεμβούργο) ή Τίρανα (Αλβανία)

Τα ζευγάρια του 2ου προκριματικού γύρου - μονοπάτι μη πρωταθλητών (4 ομάδες)

• Μίντιλαντ (Δανία) - ΑΕΚ Λάρνακας (Κύπρος)