CHAMPIONS LEAGUE

Champions League: Ο Βάις με πανέξυπνη απευθείας εκτέλεση κόρνερ στο 120+3 έστειλε τη Σλόβαν στο 2ο προκριματικό

YOUTUBE

Ο Βλάντιμιρ Βάις εκτέλεσε απευθείας ένα κόρνερ στις καθυστερήσεις της παράτασης και η Σλόβαν έκανε την ανατροπή κόντρα στην Ντινάμο Μπατούμι, προχωρώντας στο 2ο προκριματικό γύρο του Champions League.

Η μεγάλη ανατροπή της Σλόβαν επί της Ντινάμο Μπατούμι στη Γεωργία είχε την υπογραφή του Βλάντιμιρ Βάις, ο οποίος με απευθείας εκτέλεση κόρνερ στο τελευταίο λεπτό της παράτασης έδωσε στους Σλοβάκους την πρόκριση στο 2ο προκριματικό γύρο του Champions League.

Ο κανονικός αγώνας έληξε δίχως σκορ, όπως συνέβη και στο παιχνίδι της Μπρατισλάβας, με συνέπεια οι δύο ομάδες να οδηγηθούν στην παράταση. Ο Ζούρικο Νταβιτασβίλι σκόραρε για τους γηπεδούχους στο 104' και όλα έδειχναν ότι αυτό το γκολ θα αποδεικνυόταν "χρυσό". Ο Τιγκράν Μπαρσεγκιάν είχε διαφορετική άποψη και στο 115' ισοφάρισε για τους φιλοξενούμενους.

Με το 1-1, οι δύο ομάδες θα διεκδικούσαν "εισιτήριο" πρόκρισης στην ψυχοφθόρο διαδικασία των πέναλτι, όμως τίποτε δεν είχε τελειώσει. Ένα κόρνερ που κέρδισαν οι Σλοβάκοι στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων έστειλαν τον πρώην εξτρέμ του Ολυμπιακού στην εκτέλεση. Ο Βάις είδε τον Λάζαρε Κουπατάτζε να έχει βγει από την εστία του και αντί για σέντρα, σούταρε προς την εστία. Ο Γεωργιανός τερματοφύλακας δεν πρόλαβε να διώξει και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του.

Το γκολ αυτό έκανε την ανατροπή κι έδωσε τη νίκη στη Σλόβαν, η οποία στο 2ο προκριματικό γύρο θα αντιμετωπίσει τη Φερεντσβάρος. Μάλιστα, τη Δευτέρα θα είναι στην κλήρωση του 3ου προκριματικού γύρου, όπου θα είναι πιθανή αντίπαλος του Ολυμπιακού.