CHAMPIONS LEAGUE

Champions League: Αλέ, ο τέταρτος παίκτης που σημειώνει γκολ και αυτογκόλ σε νοκ άουτ ματς

Ο Αλέ πανηγυρίζει το γκολ που σημείωσε κόντρα στην Μπενφίκα
Ο Αλέ πανηγυρίζει το γκολ που σημείωσε κόντρα στην Μπενφίκα @ 2022 ARMANDO FRANCA / AP IMAGES

Ο Σεμπάστιαν Αλέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του στο 26ο λεπτό, ενώ τρία λεπτά μετά έκανε το 1-2 με ωραίο τελείωμα. Με αυτά τα γκολ έγινε ο τέταρτος παίκτης που σημειώνει γκολ και αυτογκόλ στο ίδιο παιχνίδι.

Ο Σεμπάστιαν Αλέ είναι για την ώρα ο πρώτος σκόρερ του Champions League, προσθέτοντας ένα ακόμα γκολ στην αναμέτρηση με την Μπενφίκα στο Ντα Λουζ.

Ωστόσο πριν σημειώσει το δεύτερο γκολ του Άγιαξ, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του στο 26', στην προσπάθειά του να διώξει. Τρία λεπτά μετά πέτυχε δίχτυα στο σωστό τέρμα και ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 1-2.

Ο Ιβοριανός επιθετικός του Αίαντα είναι ο τέταρτος στην ιστορία του Champions League που σημειώνει στον ίδιο αγώνα νοκ-άουτ, γκολ και αυτογκόλ. Μέχρι στιγμής το έχουν πετύχει ο Άλεξ με την Αϊντχόφεν το 2007, ο Ντέιβιντ με τη Φενέρ το 2008 και ο Μέρτενς με τη Νάπολι το 2017.