ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ

Χαλαρά η Μπενφίκα, απέδρασε με πίεση από το "Μουνισιπάλ" η Σπόρτινγκ

Ο Καμπράλ πανηγυρίζει αφού άνοιξε το σκορ για τη Σπόρτινγκ κόντρα στην Μπράγκα
Ο Καμπράλ πανηγυρίζει αφού άνοιξε το σκορ για τη Σπόρτινγκ κόντρα στην Μπράγκα PRINT SCREEN GLOMEX

Η Μπενφίκα επικράτησε άνετα της νεοφώτιστης Αρούκα με 2-0, η οποία αγωνιζόταν από το 8' με 10 παίκτες, ενώ η Σπόρτινγκ αν και απειλήθηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν λύγισε και απέδρασε με 2-1 από το "Μουνισιπάλ" κόντρα στην Μπράγκα.

Η Μπενφίκα δεν δυσκολεύτηκε να πάρει το τρίποντο απέναντι στη νεοφώτιστη Αρούκα για τη δεύτερη αγωνιστική της Primeira Liga, με τους αετούς να αγωνίζονται με αριθμητικό πλεονέκτημα από το 8ο λεπτό της παράτασης και να επικρατούν τελικά με 2-0., κάνοντας στο "2 στα 2" στο πρωτάθλημα.

Οι "αετοί" άνοιξαν το σκορ με τον Λούκα Βάλντσμιτ στο 38’, για να έρθει πέντε λεπτά αργότερα ο Γιάρεμτσουκ και να κάνει το 2-0, έπειτα από πάσα του Πίζι, ενώ οι φιλοξενούμενοι από το 8' αγωνίζονταν με 10 παίκτες μετά την αποβολή του Μπράγκα.

Από την άλλη, η Μπράγκα έβαλε δύσκολα στη Σπόρτινγκ στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, ωστόσο οι πρωταθλητές Πορτογαλίας κατάφεραν να αποδράσουν από το "Μουνισιπάλ" με 2-1 κι ενώ έπαιζαν με παίκτη λιγότερο από το 80'.

Οι παίκτες του Ρούμπεν Αμορίμ πήραν το προβάδισμα με τον Καμπράλ στο 40', ενώ στο στο 50' ο Γκονσάλβες έκανε το 0-2 έπειτα από τη σέντρα του Καμπράλ. Στο 80' αποβλήθηκε ο Ματέους, με την Μπράγκα να μειώνει με τον Ρουίζ στο 90+2’, χωρίς όμως να καταφέρνει τίποτα περισσότερο.

Η Σπόρτινγκ έκανε και αυτή το "2 στα 2" και βρίσκεται στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα μαζί με την "αιώνια" συντοπίτισσα Μπενφίκα.