ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Bundesliga: Έκτη σερί νίκη για την τρομερή Λειψία

Σέρλοθ και Πούλσεν πανηγυρίζουν γκολ της Λειψίας στο Κύπελλο Γερμανίας απέναντι στην Βόλφσμπουργκ Ⓒ 2021 MICHAEL SOHN/ASSOCIATED PRESS

H Λειψία πέρασε νικηφόρα από το Φράιμπουργκ επικρατώντας 3-0 της ομώνυμης ομάδας και συνεχίζει να διεκδικεί στα ίσα με την Μπάγερν τον τίτλο, φτάνοντας πλέον τις έξι διαδοχικές επιτυχίες (VIDEOS).

Το τρομερό σερί της Λειψίας στην Bundesliga δεν σταμάτησε ούτε στο Φράιμπουργκ, με τους ταύρους να ισοπεδώνουν με 3-0 την τοπική ομάδα για την 24η αγωνιστική και να ανεβαίνουν στην κορυφή της βαθμολογίας με +1 από την Μπάγερν (έχοντας ματς περισσότερο από τους Βαυαρούς που αντιμετωπίζουν την Ντόρτμουντ στο Klasiker το βράδυ του Σαββάτου).

Ο Ενκουνκού στο 41' έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του Νάγκελσμαν, για να έρθουν στο δεύτερο ημίχρονο οι Σέρλοθ και Φόρσμπεργκ να σφραγίσουν την έκτη διαδοχική νίκη στο πρωτάθλημα για την Λειψία, η οποία θα ταξιδέψει με ανεβασμένη ψυχολογία στην Βουδαπέστη σε λίγες ημέρες για τη ρεβάνς με την Λίβερπουλ στην "Puskas Arena" (είχε ηττηθεί με 2-0 στο πρώτο ματς ως τυπικά γηπεδούχος στο ίδιο γήπεδο) στους "16" του Champions League.

Βαθμολογικές απώλειες είχαν η 3η της βαθμολογίας Βόλφσμπουργκ (εκτός έδρας ήττα με 2-1 από την Χόφενχαϊμ) και η 4η Άιντραχτ (1-1 στην Φρανκφούρτη απέναντι στην Στουτγκάρδη του Μαυροπάνου, με τον Έλληνα στόπερ να είναι βασικός και να γίνεται αλλαγή στο 69'), ενώ η Λεβερκούζεν πήρε σπουδαία εκτός έδρας νίκη επί της Γκλάντμπαχ με χρυσό σκόρερ τον Σικ στο 77' (1-0) και πλησίασε στους τρεις πόντους την προνομιούχο 4η θέση που οδηγεί στην κορυφαία ευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωση τη νέα σεζόν.

Στο Βερολίνο, η Χέρτα πανηγύρισε νίκη-χρυσάφι (2-1) με αντίπαλο την Άουγκσμπουργκ χάρη σε εύστοχο πέναλτι του Λουντεμπάκιο στο 89ο λεπτό, με το αποτέλεσμα αυτό να επιτρέπει στους Βερολινέζους να αναπνεύσουν βαθμολογικά, έχοντας τρεις πόντους περισσότερους από τη γραμμή του υποβιβασμού.