BUNDESLIGA

Bundesliga: Ήττα για Στουτγκάρδη παρά το γκολ του Μαυροπάνου, θύμα ανατροπής η Ντόρτμουντ

TWITTER

Το γκολ του Ντίνου Μαυροπάνου δεν ήταν αρκετό για να αποτρέψει την ήττα της Στουτγκάρδης από τη Βόλφσμπουργκ στη μάχη αποφυγής του υποβιβασμού από την Bundesliga. Η Κολωνία έκανε την ανατροπή κόντρα στην Ντόρτμουντ, θρίαμβος για τη Λειψία.

Το γκολ του Ντίνου Μαυροπάνου κρατούσε τη Στουτγκάρδη πάνω από τη Βόλφσμπουργκ στη μάχη της αποφυγής του υποβιβασμού από την Bundesliga, όμως στις καθυστερήσεις οι "λύκοι" πήραν τη νίκη 3-2 και προσπέρασαν, έπειτα από 8 αγωνιστικές.

Ο Έλληνας κεντρικός αμυντικός είχε σκοράρει με κεφαλιά στις καθυστερήσεις του 1ου μέρους, το οποίο είχε άλλα τρία γκολ και πολλές ευκαρίες εκατέρωθεν. Ο Σερού Γκιρασί άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, όμως τα λάθη τους έφεραν την ανατροπή από τους Ομάρ Μαρμούς και Μαξιμίλιαν Άρνολντ. Ο Μαυροπάνος έκανε το 2-2 και στο 2ο ημίχρονο οι Σουηβοί ήταν αυτοί που πλησίασαν περισσότερο στο γκολ, ενώ είχαν και δοκάρι. Όλα αυτά μέχρι το πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο ξεχασμένος Γιανίκ Γκέρχαρτ από κοντά έκανε το 3-2.

Η Ντόρτμουντ είχε το πάνω χέρι για το μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, όμως απέτυχε να "κλειδώσει" τη νίκη και το πλήρωσε. Η Κολωνία έκανε την ανατροπή στο 2ο ημίχρονο και με 3-2 ανέβηκε στο πάνω μισό του βαθμολογικού πίνακα. Ο Γιούλιαν Μπραντ με υπέροχο σόλο άνοιξε το σκορ για την Μπορούσια στο 31', που είχε ευκαιρίες για το 2-0, αλλά δεν βρήκε άλλον τρόπο να νικήσει τον Μάρβιν Σβάμπε. Οι "τράγοι" βελτιώθηκαν στο 2ο ημίχρονο και με τους Φλόριαν Κάιντς, Στέφεν Τίγκες και Λίντον Μάινα έκαναν την ανατροπή. Η Ντόρτμουντ συνέχισε να χάνει ευκαιρίες και η πίεσή της δικαιώθηκε εν μέρει στο 78' με το αυτογκόλ του Μπένο Σμιτς, όμως έμεινε εκεί.

Η Λειψία δεν αντιμετώπισε πρόβλημα απέναντι στην ουραγό Μπόχουμ και επιβλήθηκε με 4-0, σε μία προσπάθεια να αφήσει πίσω της τις τέσσερις ήττες του Σεπτεμβρίου. Ο Τίμο Βέρνερ άφησε κι αυτός πίσω του την κακή εκκίνηση στην επιστροφή του στην Ανατολική Γερμανία, σημειώνοντας δύο γκολ, ενώ ο Κριστοφέρ Ενκουνκού σκόραρε κι αυτός δύο φορές, αρχικά με πέναλτι στο 1ο μέρος και τέλος στο 85'. Ο Βασίλης Λαμπρόπουλος έμεινε στον πάγκο και ο τραυματίας Κώστας Σταφυλίδης εκτός αποστολής για τους φιλοξενούμενους.

Τα αποτελέσματα της 8ης αγωνιστικής

• Μπάγερν - Λεβερκούζεν 4-0 (3' Σανέ, 17' Μουζιάλα, 39' Μανέ, 84' Μίλερ)
  • Λειψία - Μπόχουμ 4-0 (15', 53' Βέρνερ, 23' πέν., 85' Ενκουνκού)
  • Φράιμπουργκ - Μάιντς 2-1 (3' Γκρέγκοριτς, 37' Κιέρε / 52' Μαρτίν)
  • Κολωνία - Ντόρτμουντ 3-2 (53' Κάιντς, 56' Τίγκες, 71' Λιούμπιτσιτς / 31' Μπραντ, 78' αυτ. Σμιτς)
  • Άιντραχτ - Ουνιόν 2-0 (12' Γκέτσε, 42' Λίντστρεμ)
  • Βόλσφμπουργκ - Στουτγκάρδη 3-2 (23', Μαρμούς, 38' Άρνολντ, 90+1' Γκέρχαρτ / 22' Γκιρασί, 45+1' Μαυροπάνος)
  • Βέρντερ Βρέμης - Γκλάντμπαχ 5-1 (5', 13' Φίλκρουγκ, 8' Ντουκς, 37' αυτ. Μπενσεμπαϊνί, 73' Βάιζερ / 63' Τουράμ)
  • Χέρτα - Χόφενχαϊμ 1-1 (37' Λουκεμπακιό / 25' Κράμαριτς)
  • Σάλκε - Άουγκσμπουργκ 2-3 (33' Τερόντε, 63' Κράους / 9', 21' Ντεμίροβιτς, 77' Χαν)