ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Bundesliga: Πρώτη νίκη για Βόλφσμπουργκ, ισόπαλες Βέρντερ και Χόφενχαϊμ

Ο Βέγκχορστ άνοιξε το σκορ και πανηγυρίζει το γκολ του στην αναμέτρηση της Βόλφσμπουργκ με την Αρμίνια Μπίλεφελντ για την Bundesliga.
Ο Βέγκχορστ πανηγυρίζει το γκολ της Βόλφσμπουργκ απέναντι στην Μπίλεφελντ PETER STEFFEN/DPA VIA AP

Η Βόλφσμπουργκ κέρδισε 2-1 την Αρμίνια Μπίλεφελντ και πήρε την πρώτη της νίκη στην φετινή σεζόν της Bundesliga. Ισόπαλη με σκορ 1-1 έληξε η αναμέτρηση ανάμεσα σε Βέρντερ Βρέμης και Χόφενχαϊμ.

Η Βόλφσμπουργκ επικράτησε 2-1 της Αρμίνια Μπίλεφελντ και πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στην Bundesliga. Οι λύκοι έφτασαν τους επτά βαθμούς και ανέβηκαν στην 10η θέση. Από την άλλη στους τέσσερις πόντους έμειναν οι νεοφώτιστοι.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 19ο λεπτό. Ο Άρνολντ εκτέλεσε έξυπνα ένα φάουλ, ο Βέγκχορστ έγινε αποδέκτης της μπάλας μέσα στην περιοχή και άνοιξε το σκορ.

Οι λύκοι ένα λεπτό αργότερα έκαναν δύο τα τέρματά τους. Η άμυνα των φιλοξενουμένων έκανε λάθος και δόθηκε η ευκαιρία στον Άρνολντ να γράψει το 2-0. Η Μπίλεφελντ κατάφερε να μειώσει με τον Σίπλοκ στο 80ο λεπτό έπειτα από ασίστ του Ντοάν.

Χωρίς νικητή με σκορ 1-1 έληξε η αναμέτρηση ανάμεσα στην Βέρντερ και την Χόφενχαϊμ. Η ομάδα της Βρέμης με αυτό το αποτέλεσμα έμεινε εντός 6άδας μετρώντας οκτώ πόντους, ενώ έναν λιγότερο έχει η Χόφενχαϊμ.

Η Βέρντερ άνοιξε το σκορ μόλις στο 5ο λεπτό με σουτ του Έγκεσταϊν μέσα από την περιοχή, έπειτα από πάσα του Γκεμπρέ-Σελασιέ. Στο 22' οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με ωραίο σουτ του Γκάιγκερ.

Ο ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 5ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Παρασκευή 23 Οκτωβρίου

Στουτγκάρδη - Κολωνία 1-1 (1' Μανγκαλά /23 πεν. Άντερσον)

Σάββατο 24 Οκτωβρίου

Μπάγερν Μονάχου - Άιντραχτ Φρανκφούρτης 5-0 (10', 26', 30' Λεβαντόβσκι, 72' Σανέ, 90' Μουσιάλα)

Μάιντς - Γκλάντμπαχ 2-3 (23', 36' Ματετά / 15' Στιντλ, 76' Χόφμαν, 83' Γκίντερ)

Λειψία - Χέρτα 2-1 (11' Ουπαμεκάνο, 77' Σάμπιτζερ / 8' Κόρδοβα)

Ουνιόν Βερολίνου - Φράιμπουργκ 1-1 (36' Άντριτς / 34' Γκρίφο)

Ντόρτμουντ - Σάλκε 3-0 (55' Ακαντζί, 61' Χάαλαντ, 78' Χούμελς)