ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Bundesliga: Ανατροπή για την Μπάγερν, διπλό της Κολονίας στη Βεστφαλία

Ο Ρόμπερτ Λεβαντόβσκι κατά τη διάρκεια του αγώνα Μπάγερν - Βέρντερ Βρέμης στο Μόναχο στις 21 Νοεμβρίου του 2020.
Ο Ρόμπερτ Λεβαντόβσκι κατά τη διάρκεια του αγώνα Μπάγερν - Βέρντερ Βρέμης AP PHOTO/MATTHIAS SCHRADER

Η Μπάγερν Μονάχου επικράτησε με 3-1 της Στουτγκάρδης εκτός έδρας πετυχαίνοντας μάλιστα ανατροπή. Η Κολονία πήρε ένα σημαντικό διπλό στο σπίτι της Ντόρτμουντ με σκορ 1-2 για την 9η αγωνιστική της Bundesliga.

Η Μπάγερν πήρε τη νίκη εκτός έδρας με 3-1 απέναντι στην Στουτγκάρδη και παρέμεινε στην κορυφή της Bundesliga με 22 βαθμούς. Στην δεύτερη θέση με 20 πόντους σκαρφάλωσε η Λειψία που επικράτησε 2-1 της Μπίλεφελντ, ενώ έδαφος έχασε η Ντόρτμουντ, καθώς ηττήθηκε από την Κολονία με 1-2.

Η ομάδα του Φλικ βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 20ο λεπτό με σκόρερ τον Τανγκί Κουλιμπαλί, ο οποίος με πλασέ αξιοποίησε την ασίστ του Βαμανγκιτούκα σε μία αντεπίθεση των γηπεδούχων. Οι Βαυαροί απάντησαν στο 38ο λεπτό με τον Κίνγκσλεϊ Κομάν, ο οποίος έκανε μία πολύ ωραία κίνηση μέσα στην περιοχή.

Οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν την ανατροπή τους πριν από τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Ο Λεβαντόβσκι έκανε ένα τρομερό σουτ εκτός περιοχής σημειώνοντας στο 45+1' το 1-2 . Στο 87ο λεπτό ο Ντόουγκλας Κόστα διαμόρφωσε το τελικό 1-3 αξιοποιώντας την ασίστ του Σανέ.

Η Ντόρτμουντ, η οποία γνώρισε την ήττα με 1-2, έμεινε πίσω στο σκορ στο 9ο λεπτό με τον Σκίρι να βρίσκεται δίχτυα στο 9ο λεπτό, έπειτα από την ασίστ του Βολφ. Η Κολονία διπλασίασε τα τέρματά της στο 60ο με τον ίδιο σκόρερ, βάζοντας δύσκολα στους Βεστφαλούς. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν το σκορ με τον Τόργκαν Αζάρ στο 74ο λεπτό. Μάλιστα, η Ντόρτμουντ έχασε σπουδαία ευκαιρία στο 90+5' για να ισοφαρίσει με τον Χάαλαντ.

Τη νίκη κατάφερε να πάρει η Λειψία απέναντι στην Αρμίνια Μπίλεφενλντ με σκορ 2-1. Οι ταύροι άνοιξαν το σκορ στο 29ο λεπτό με τον Ανχελίνιο πραγματοποιώντας ωραία κίνηση, ενώ κατάφερε μάλιστα να περάσει και τον τερματοφύλακα. Στο 47' ο Ενκουνκού πέτυχε το δεύτερο γκολ της Λειψίας, ενώ ο Φάμπιαν Κλος μείωσε στο 75' για τους φιλοξενούμενους.

Εντυπωσιακό παιχνίδι έγινε στο Βερολίνο ανάμεσα στην Ουνιόν Βερολίνου και την Άιντραχτ Φρανκφούρτης, το οποίο έληξε 3-3. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 2-0 μέχρι το 6ο λεπτό, όμως οι αετοί πέτυχαν την ανατροπή με δύο γκολ του Αντρέ Σίλβα (27', 37') και του Μπας Ντοστ (79'). Ωστόσο, ο Μαξ Κρούζε έφερε εκ νέου το ματς στο 82ο λεπτό.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

Παρασκευή 27/11

Βόλφσμπουργκ - Βέρντερ 5-3 (22' Μπακού, 25' Μπρουκς, 37', 76' Βέγκχορστ, 90+5' Μπίαλεκ / 13' Μπίτενκουρ, 36' Μόχβαλντ, 47' αυτ. Μπρουκς)

Σάββατο 28/11

Άουγκσμπουργκ - Φράιμπουργκ 1-1 (80' Βάργκας / 64' Γκρίφο)

Λειψία - Αρμίνια Μπίλεφελντ 2-1 (29' Ανχελίνιο, 47΄Ενκουνκού / 75' Κλος)

Μπορούσια Ντόρτμουντ - Κολωνία 1-2 (74' Αζάρ / 9', 60' Σκίρι)

Ουνιόν Βερολίνου - Άιντραχτ Φρανκφούρτης 3-3 (2' Άντριτς, 6', 82' Κρούζε / 27', 36' Αντρέ Σίλβα, 79' Ντοστ)

Στουτγκάρδη - Μπάγερν Μονάχου 1-3 (20' Κουλιμπαλί / 38' Κομαν, 45+1' Λεβαντόβσκι, 87' Κόστα)

Γκλάντμπαχ - Σάλκε 4-1 (15' Νόιχαους, 36' Βεντ, 52' Τουράμ, 80' Βολφ / 20' Ραμάν)