LA LIGA

Οσασούνα - Ατλέτικο 1-3: Ο Φέλιξ "καθάρισε" στην Παμπλόνα

Ο Ζοάο Φέλιξ πανηγυρίζει με τους Κόκε και Καράσκο το γκολ επί της Λειψίας
Ο Ζοάο Φέλίξ πανηγυρίζει γκολ της Ατλέτικο LLUIS GENE/POOL PHOTO VIA AP

Η Ατλέτικο πέρασε εύκολα (1-3) από την Παμπλόνα με τον Ζοάο Φέλιξ - απόντων των Λουίς Σουάρες και Ντιέγκο Κόστα - να ανοίγει με δύο γκολ το δρόμο για τη νίκη επί της Οσασούνα. (VIDEO)

Δεν είχε Λουίς Σουάρες ή Ντιέγκο Κόστα. Είχε όμως τον Ζοάο Φέλιξ. Ο Πορτογάλος άνοιξε το σκορ για το δρόμο για τη νίκη (1-3) της Ατλέτικο στο Ελ Σαδάρ της Παμπλόνα.

Με πέναλτι στο 43ο λεπτό έδωσε το προβάδισμα στο 43ο λεπτό. Ο Πορτογάλος διεύρυνε το σκορ στο 69ο λεπτό για τους Μαδριλένους.

Ο Μπούντιμιρ στο 80ό λεπτό μείωσε σε 1-2 για την Οσασούνα, ενώ ο Λούκας Τορέιρα στο 88ο λεπτό διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Οι κολτσονέρος συνεχίζουν τις υψηλές πτήσεις στη βαθμολογία.

ΟΣΑΣΟΥΝΑ (Αρασάτε): Ερέρα, Ρονκάγλια, Ουνάι Γκαρθία, Νταβίντ Γκαρθία, Ίνιγο Πέρεθ, Ρούμπεν Γκαρθία, Μονκάγιολα, Οϊέρ (59' Τορό), Χόνι (68' Ρομπέρτο Τόρες), Γκαγιέγο (68' Μπάρχα), Αντριάν (68' Μπούντιμιρ).

ΑΤΛΕΤΙΚΟ (Σιμεόνε): Όμπλακ, Τρίπιερ, Σάβιτς, Χιμένες, Ερμόσο, Ερέρα, Κόκε, Βιτόλο (90' Βιτόλο), Γιορέντε, Κορέα (86' Λεμάρ), Ζοάο Φέλιξ (85' Τορέιρα).

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 30/10

Έιμπαρ - Κάντιθ 0-2 (36' Νεγρέδο, 39' Σάντσεθ)

Σάββατο 31/10

Ρεάλ Μαδρίτης - Ουέσκα 4-1 (40' Αζάρ, 45', 90' Μπενζεμά, 53' Βαλβέρδε / 74' Φερέιρο)

17:00 Μπιλμπάο - Σεβίλλη 2-1 (76' Μουνιαΐν, 86' Σανσέτ / 9' Ελ Νεσίρι)

19:30 Οσασούνα - Ατλέτικο Μαδρίτης 1-3 (80' Μπούντιμιρ / 43' πεν., 69' Ζοάο Φέλιξ, 88' Τορέιρα)

22:00 Αλαβές - Μπαρτσελόνα