Οι 200 κορυφαίοι Αφρικανοί

Ψήφισε τον κορυφαίο Αφρικανό της τελευταίας 50ετίας. Συμπεριλαμβάνεται και ο Γεκινί...

Η CAF ξεχώρισε 200 από τους παίκτες που έχουν αφήσει το στίγμα τους αγωνιζόμενοι με τις εθνικές ομάδες των χωρών τους, σε διεθνείς διοργανώσεις όπως είναι το Μουντιάλ, οι Ολυμπιακοί Αγώνες αλλά και το Κόπα Άφρικα.



Το δημοψήφισμα διενεργείται μέσω email στη διεύθυνση caf50@cafonline.com. Το χρονικό περιθώριο είναι μέχρι τις 15 Νοεμβρίου και ο εκάστοτε ποδοσφαιρόφιλος έχει δικαίωμα επιλογής μόνο ενός ποδοσφαιριστή με την προϋπόθεση να τεκμηριώσει σε λίγες γραμμές την ηλεκτρονική ψήφο του.



Να σημειωθεί ότι στη μακροσκελή λίστα, συμπεριλαμβάνονται και τα ονόματα δύο παικτών που έχουν αγωνιστεί στο ελληνικό πρωτάθλημα. Πρόκειται για τον Νιγηριανό επιθετικό Ρασίντ Γιεκινί που έπαιξε στον Ολυμπιακό, αλλά και τον ζωντανό θρύλο του Αιγυπτιακού ποδοσφαίρου, Χοσάμ Χασάν που πέρασε από τον ΠΑΟΚ.



Αναλυτικά οι υποψήφιοι παίκτες ανά δεκαετία:





1957 - 1970

Lahcène LALMAS (Algeria)

Omar BETROUNI (Algeria)

Rachid MEKHLOUFI (Algeria)

Frédéric N’DOUMBE (Cameroon)

Gabriel ABOSSOLO (Cameroon)

Emmanuel KOUM (Cameroon)

Charles LEA (Cameroon)

Samuel MBAPPE LEPPE (Cameroon)

Jean Manga ONGUENE (Cameroon)

Maxime MATSIMA (Congo)

Jean-Michel M’BONO (Congo)

Joseph BLEZIRI (C.Ivoire)

Ernest KALLET BIALLY (C.Ivoire)

Eustache MANGLE (C.Ivoire)

Laurent POKOU (C.Ivoire)

Ali ABUGREISHA (Egypt)

Rafaat ATEYA (Egypt)

Ad-DIBA (Egypt)

Hassan EL CHAZLI (Egypt)

Rifaat El FANAGUILI (Egypt)

Mahmoud El GOHARY (Egypt)

Saleh SELIM (Egypt)

Luciano VASSALO (Ethiopia)

Menguistu WORKU (Ethiopia)

Edward AGGREY FINN (Ghana)

Cecil Jones ATTUQUAYEFIO (Ghana)

Malick JABIR (Ghana)

Nana Osei KOFI (Ghana)

Robert MENSAH (Ghana)

Wilberforce MFUM (Ghana)

Ibrahim SUNDAY (Ghana)

Baba YARA (Ghana)

Maxime CAMARA (Guinea)

Ibrahima KEITA Petit SORY(Guinea)

Ali Badara KEITA KOLEV (Guinea)

Salif KEITA (Mali)

Driss BAMOUS (Morocco)

Allal BEN KASSOU (Morocco)

Hassan AKESBI (Morocco)

Abderrahmane MAHJOUB (Morocco)

Polly OUMA (Uganda)

Yatma DIOP (Senegal)

Louis GOMIS (Senegal)

Ali GAGARINE (Sudan)

Siddiq MANZUL (Sudan)

Sadok Sassi ATTOUGA (Tunisia)

Abdelmajid CHETALi (Tunisia)

Nourredine DIWA (Tunisia)

Robert KAZADI (Zaïre)

Mafu KIBONGE (Zaïre)

Raoul KIDUMU (Zaïre)

Kalala MUKENDI (Zaïre)



1970 - 1980

Omar BETROUNI (Algeria)

Miloud HADEFI (Algeria)

Ibrahim AOUDOU (Cameroon)

Jean MANGA-ONGUENÉ (Cameroon)

Roger MILLA (Cameroon)

Thomas N´KONO (Cameroon)

Paul NLEND (Cameroon)

Jean-Pierre TOKOTO (Cameroun)

Bahamboula MBEMBA Tostao (Congo)

Jean-Noël MINGA « Pépé » (Congo)

Paul MOUKILA (Congo)

François M´PELÉ (Congo)

Jacques NDOMBA Géomètre (Congo)

AlphonseYANGHAT (Congo)

Pascal MIEZAN (C.Ivoire)

Moustapha ABDOU (Egypt)

Ali ABUGREISHA (Egypt)

Farouk GAAFAR (Egypt)

Mahmoud AL KHATIB (Egypt)

Hani MOUSTAFA (Egypt)

Hassan SHEHATA (Egypt)

Opoku AFRIYIE (Ghana)

Adolf ARMAH (Ghana)

Joseph CARR (Ghana)

Malik JABIR (Ghana)

Mohamed POLO (Ghana)

Karim Abdul RAZAK (Ghana)

Kerfalla BANGOURA (Guinea)

Papa CAMARA (Guinea)

N´JOLEA (Guinea)

Chérif SOULEYMANE (Guinea)

Bangally SYLLA (Guinea)

Cheikh Fantamay KEITA (Mali)

Salif KEITA (Mali)

Abdelmajid DOLMY (Morroco)

Ahmed FARAS (Morroco)

Mustapha YAGHCHA (Morroco)

Christian CHUKWU (Nigeria)

Muda LAWAL (Nigeria)

Segun ODEGBAMI (Nigeria)

Felix OWOLABI (Nigeria)

Philip OMONDI (Uganda)

Christophe SAGNA (Senegal)

Abdeil Moneim H. «SHATTA»(Sudan)

Ali GAGARINE (Sudan)

Nasr Eldeen ABBAS «JASKA» ( Sudan)

Edmond APETI (Togo)

Tommy SYLVESTRE (Togo)

Tarak DHIAB (Tunisia)

Temime LAHZAMI (Tunisia)

Tshimenu BWANGA (Zaïre)

Etepe KAKOKO (Zaïre)

Mafu KIBONGE (Zaïre)

Boba LOBILO (Zaïre)

Mabwene MANA (Zaïre)

Adelar MAYANGA (Zaïre)

Kalala MUKENDI (Zaïre)

Richard CHAMA (Zambia)

Godfrey CHITALU (Zambia)

Alex CHOLA (Zambia)

Obi KAPITA (Zambia)



1980 - 1990

Salah ASSAD (Algeria)

Lakhdar BELLOUMI (Algeria)

Mustapha DAHLEB (Algeria)

Ali FERGANI (Algeria)

Rabah MADJER (Algeria)

Théophile ABEGA (Cameroon)

Joseph Antoine BELL (Cameroon)

Emmanuel KUNDÉ (Cameroon)

Roger MILLA (Cameroon)

Thomas N´KONO (Cameroon)

François OMAN-BIYIK (Cameroon)

Stephen TATAW (Cameroon)

Abdoulaye TRAORE (C.Ivoire)

Youssouf FOFANA (C.Ivoire)

Magdi ABDELGHANI (Egypt)

Taher ABOU ZEID (Egypt)

Mahmoud AL-KHATIB (Egypt)

Hossam HASSAN (Egypt)

Ahmed SHOUBEIR (Egypt)

Ibrahim YOUSSEF (Egypt)

Albert ASASE (Ghana)

Opoku N´TI (Ghana)

Abedi PELE (Ghana)

Peter DAWO (Kenya)

Tobias OCHOLA (Kenya)

George WEAH (Liberia)

Clifton MSIYA (Malawi)

Aziz BOUDERBALA (Morocco)

Mostfha EL BIYAZ (Morocco)

Mustapha HADDAOUI (Morocco)

Mohammed TIMOUMI (Morocco)

Badou ZAKI (Morocco)

Stephen KESHI (Nigeria)

Henry NWOSU (Nigeria)

Segun ODEGBAMI (Nigeria)

Samuel OKWARAJI (Nigeria)

Peter RUFAI (Nigeria)

Rashidi YEKINI (Nigeria)

Jules-François BOCANDÉ (Senegal)

Boubacar SARR (Senegal)

Cheikh SECK (Senegal)

Thierno YOUM (Senegal)

Rafiou MOUTAIROU (Togo)

Eugène KABONGO (Zaïre)

Wa Mbati MOBATI (Zaïre)

Kalusha BWALYA (Zambia)

Efford CHABALA (Zambia)

Peter KAUMBA (Zambia)



1990 - 2006

Benedict McCARTHY (South Africa)

Mark FISH (South Africa)

Lucas RADEBE (South Africa)

Chérif EL-OUAZANI (Algeria)

Rabah MADJER (Algeria)

Fabrice MAIECO AKWA (Angola)

Joseph Antoine BELL (Cameroon)

Samuel ETO’O (Cameroon)

Marc-Vivien FOE (Cameroon)

Patrick MBOMA (Cameroon)

Roger MILLA (Cameroon)

François OMAN-BIYIK (Cameroon)

Rigobert SONG (Cameroon)

Didier DROGBA (C.Ivoire)

Youssouf FOFANA (C.Ivoire)

Alain GOUAMENE (C.Ivoire)

Serge-Alain MAGUY (C.Ivoire)

Joël TIEHI (C.Ivoire)

Abdoulaye TRAORÉ (C.Ivoire)

Ahmed HASSAN (Egypt)

Hossam HASSAN (Egypt)

Ahmed 'Mido' HOSSAM (Egypt)

Hany RAMZY (Egypt)

Ahmed SHOUBEIR (Egypt)

Abedi AYEW PELÉ (Ghana)

Michaël ESSIEN (Ghana)

Nii LAMPTEY (Ghana)

Samuel OSEI KUFFOUR (Ghana)

Anthony YEBOAH (Ghana)

George WEAH (Liberia)

Mustafa HADJI (Morocco)

Noureddine NAYBET (Morocco)

Julius AGHAHOWA (Nigeria)

Daniel AMOKACHI (Nigeria)

Emmanuel AMUNIKE (Nigeria)

Victor IKPEBA (Nigeria)

Nwankwo Kanu (Nigeria)

Augustine OKOCHA (Nigeria)

Sunday OLISEH (Nigeria)

Taribo WEST (Nigeria)

Rashidi YEKINI (Nigeria)

Majdi MUSISI (Uganda)

Shabani NONDA (RD Congo)

Henri CAMARA (Senegal)

Ferdinand COLY (Senegal)

Pape Bouba DIOP (Senegal)

El-Hadji DIOUF (Senegal)

Khalilou FADIGA (Senegal)

Roger MENDY (Senegal)

Tony SILVA (Senegal)

Mohamed KALLON (Sierra Leone)

Japhet N’DORAM (Tchad)

Khaled BADRA (Tunisia)

Zoubeir Baya (Tunisia)

Chokri EL OUAER (Tunisia)

Faouzi ROUISSI (Tunisia)

Hatem TRABELSI (Tunisia)

Kalusha BWALYA (Zambia)

Kenneth MALITOLI (Zambia)

Bruce GROBELAAR (Zimbabwe)

Peter NDLOVU (Zimbabwe)