PREMIER LEAGUE

Άρσεναλ - Γουέστ Μπρομ 3-1: Παλεύουν για την Ευρώπη οι "κανονιέρηδες"

Οι παίκτες της Άρσεναλ πανηγυρίζουν γκολ που σημείωσαν κόντρα στη Γουέστ Μπρομ για την Premier League 2020-2021 στο "Έμιρεϊτς", Λονδίνο | Κυριακή 9 Μαΐου 2021 © 2021 FRANK AUGSTEIN/ASSOCIATED PRESS

Η Άρσεναλ επικράτησε δύσκολα της Γουέστ Μπρομ στο "Έμιρεϊτς" και παρέμειναν "ζωντανοί" στη μάχη για το Europa League ή έστω το Conference League.

Η Άρσεναλ προερχόταν από τον ευρωπαϊκό αποκλεισμό κόντρα στη Βιγιαρεάλ, στα ημιτελικά του Europa League, αλλά γι' αυτό ακριβώς θα πάλευε κόντρα στη Γουέστ Μπρομ. Η παρουσία της στην Ευρώπη τη νέα σεζόν παραμένει σε κίνδυνο και η νίκη ήταν επιτακτική. Το 3-1 την κράτησε ζωντανή, αλλά ταυτόχρονα έριξε κατηγορία και μαθηματικά την ομάδα του Σαμ Άλαρνταϊς.

Το 1ο ημίχρονο ήταν αρκετά καλό για τους "κανονιέρηδες", που παρατάχθηκαν με αλλαγές σε σχέση με το παιχνίδι στο ίδιο γήπεδο κόντρα στους Ισπανούς, αλλά είχαν τον Μπουκαγιό Σακά σε εξαιρετική μέρα. Ο Έμιλ Σμιθ Ρόου άνοιξε το σκορ και 6 λεπτά αργότερα με καταπληκτικό σουτ ο Νικολά Πεπέ έγραψε το 2-0. Στο 2ο μέρος η κατάσταση άλλαξε, ειδικά με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα. Ο Ματέους Περέιρα μείωσε για τους φιλοξενούμενους και λίγο αργότερα χρειάστηκε ο Μπερντ Λένο για να αποσοβήσει την ισοπαλία. Στο τέλος, ο Γουίλιαν σκόραρε και "κλείδωσε" τη νίκη.

ΑΡΣΕΝΑΛ: Λένο, Τσέιμπερς, Χόλντινγκ, Γκαμπριέλ, Σακά, Ελνένι, Θεμπάγιος (77' Πάρτεϊ), Πεπέ, Σμιθ Ρόου (63' Τίερνι), Γουίλιαν, Μαρτινέλι (60' Λακαζέτ)

ΓΟΥΕΣΤ ΜΠΡΟΜ: Τζόνστον, Φέρλονγκ, Ατζαγί, Μπάρτλεϊ, Τάουνσεντ, Φίλιπς, Γιοκουσλού, Γκάλαχερ, Ρόμπινσον (68' Ντιανγκανά), Περέιρα, Ντιάν (56' Κάνου Ρόμπσον)

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 35ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Παρασκευή 7 Μαΐου

Λέστερ - Νιούκαστλ 2-4 (80' Ολμπράιτον, 87' Ιχεανάτσο / 22' Γουίλοκ, 34' Ντάμετ, 64' 74 Γουίλσον)

Σάββατο 8 Μαΐου

Λιντς - Τότεναμ 3-1 (13' Ντάλας, 42' Μπάφορντ, 84' Ροντρίγκο - 25' Σον)

Σέφιλντ Γιουνάιτεντ - Κρίσταλ Πάλας 0-2 (2' Μπεντέκε, 88' Έζε)

Μάντσεστερ Σίτι - Τσέλσι 1-2 (44' Στέρλινγκ - 63' Ζιγές, 90+3' Αλόνσο)

Λίβερπουλ - Σαουθάμπτον 2-0 (31' Μανέ, 90' Τιάγκο)

Κυριακή 9 Μαΐου

Γουλβς - Μπράιτον 2-1 (76' Τραορέ, 90' Γκιμπς Γουάιτ - 13' Ντανκ)

Άστον Βίλα - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-3 (24' Τραορέ - 52' πέν. Φερνάντες, 56' Γκρίνγουντ, 87' Καβάνι)

Γουέστ Χαμ - Έβερτον 0-1 (24' Κάλβερτ Λιούιν)

Άρσεναλ - Γουέστ Μπρομ 3-1 (29' Σμιθ Ρόου, 35' Πεπέ, 90' Γουίλιαν - 67' Περέιρα)