ΕΘΝΙΚΗ ΚΥΠΡΟΥ

Αρμενία - Κύπρος 2-2: Θετικά συμπεράσματα απ' τη φιλική ισοπαλία

Αρμενία και Κύπρος αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2 σε φιλική αναμέτρηση στον Γερεβάν, με τους Ανδρέα Καρώ και Δημήτρη Χριστοφή να σημειώνουν τα γκολ των φιλοξενουμένων.

Η Κύπρος άφησε πίσω της την ήττα απ' τη Σκωτία στην πρεμιέρα των προκριματικών του Euro 2024 και με καλύτερη εμφάνιση αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 στο Γερεβάν κόντρα στην Αρμενία, στο πλαίσιο φιλικού παιχνιδιού.

Ο Τιμούρ Κετσμπάγια άρχισε με οκτώ αλλαγές σε σχέση με τον αγώνα στη Γλασκώβη και οι φιλοξενούμενοι είχαν αρκετές ευκαιρίες. Μία εξ αυτών κατέληξε σε γκολ στο 41' με κεφαλιά του Ανδρέα Καρώ και μία άλλη ακυρώθηκε λανθασμένα για οφσάιντ (με σκόρερ τον Ανδρόνικο Κακουλλή).

Οι Αρμένιοι απάντησαν με δοκάρι πριν από το τέλος του 1ου μέρους και στο πρώτο τέταρτο του 2ου βρήκαν δύο γκολ με τον Γκραντ Λέον Ράνος και έκαναν την ανατροπή.

Οι αλλαγές έριξαν τον ρυθμό του αγώνα μέχρι το 83ο λεπτό, όταν ο Δημήτρης Χριστοφή σε φάση διαρκείας έκανε το 2-2.

Μελανό σημείο η απευθείας κόκκινη του Κωστάκη Αρτυματά στο 88ο λεπτό για μαρκάρισμα έξω από τη μεγάλη περιοχή, που θα του στερήσει τη συμμετοχή στο επόμενο παιχνίδι της Κύπρου, κόντρα στη Γεωργία.

• Η σύνθεση της Κύπρου: Παναγή, Καρώ, Ρομπέρζ (46' Αρτυματάς), Λαΐφης, Μ. Ιωάννου (46'Αντωνιάδης), Φιλιώτης, Ν. Σπόλιαριτς, Κούσουλος (46' Χ. Κυριάκου), Χαραλάμπους (76' Λοΐζου), Τζιωνής (67' Χριστοφή), Κακουλλής (67' Εφραίμ)

Τα αποτελέσματα των φιλικών

• Χιλή - Παραγουάη 3-2 (25' Ντίας, 76' Σάντσες, 90+2' αυτ. Σίλβα / 32' Ρόχας, 34' Άβαλος)
  • Αυστραλία - Εκουαδόρ 1-2 (16' Μπορέλο / 51' πέν. Εστουπινιάν, 66' Πάτσο)
  • Μπανγκλαντές - Σεϋχέλλες 0-1 (62' Μάνσιεν)
  • Ιαπωνία - Κολομβία 1-2 (3' Μιτόμα / 33' Ντουράν, 61' Μπορέ)
  • Νότια Κορέα - Ουρουγουάη 1-2 (51' Χουάνγκ / 10' Κοάτες, 63' Βεσίνο)
  • Ινδία - Κιργιστάν 2-0 (34' Τζινγκάν, 84' πέν. Τσέτρι)
  • Ινδονησία - Μπουρούντι 2-2 (61' Σουλαεμάν, 90+4' Αμάτ / 80' Μπεραΐνο, 90' Μπιγκιριμανά)
  • Μαλαισία - Χονγκ Κονγκ 2-0 (18' Ρασίντ, 40' Φαϊσάλ)
  • Αρμενία - Κύπρος 2-2 (50', 59' Ράνος / 43' Καρώ, 82' Χριστοφή)
  • Ιράν - Κένυα 2-1 (76' Μοχεμπί, 84' Ρεζαεϊάν / 51' Ολούνγκα)
  • 21:00 Ουζμπεκιστάν - Βενεζουέλα
  • 21:00 ΗΑΕ - Ταϊλάνδη
  • 21:30 Ιορδανία - Φιλιππίνες
  • 21:30 Μπαχρέιν - Συρία
  • 21:45 Γερμανία - Βέλγιο