ΟΛΛΑΝΔΙΑ

Άλκμααρ - Ουτρέχτη 1-2 παρ. (1-1): Ο Μπάρκας απέκρουσε πέναλτι, δέχθηκε αντικείμενα κι έδωσε την πρόκριση

TWITTER

Η Ουτρέχτη είχε ως πρωταγωνιστή τον Βασίλη Μπάρκα, ο οποίος έπιασε πέναλτι, δέχθηκε αντικείμενα κι από την κερκίδα και τελικά έδωσε στην ομάδα του την πρόκριση μέσα στην έδρα της Άλκμααρ, που έχασε σωρεία ευκαιριών.

Επεισοδιακή αλλά για διαφορετικό λόγο ήταν η δεύτερη αναμέτρηση της Άλκμααρ με την Ουτρέχτη μέσα σε λίγες ημέρες. Τα γκολ ήταν σαφώς λιγότερα, όμως οι φάσεις περισσότερες και η Ελλάδα ήταν ξανά πρωταγωνίστρια, αυτήν τη φορά λόγω του Βασίλη Μπάρκα, που απέκρουσε πέναλτι, δέχθηκε αντικείμενα απ' την κερκίδα και τελικά ήταν ο ήρωας της πρόκρισης των φιλοξενουμένων στην παράταση, για τη φάση των 16 του KNVB Beker.

Η αναμέτρηση του πρωταθλήματος προ ημερών έληξε ισόπαλη 5-5 με τον Βαγγέλη Παυλίδη και τον Τάσο Δουβίκα να σημειώνουν από ένα χατ τρικ. Αυτήν τη φορά ήταν καλύτερα κλεισμένοι από τους αντιπάλους τους, αν και οι γηπεδούχοι δημιούργησαν σωρεία ευκαιριών. Στο 1ο μέρος είχαν 14 τελικές, μία λιγότερη από τις συνολικές τους στο παιχνίδι πρωταθλήματος και τελικά το πρώτο γκολ ήταν για λογαριασμό της Ουτρέχτης.

Στο 58' ο Νικ Φίρχεφερ έκανε έξυπνη λόμπα από αριστερά, κρέμασε τον αντίπαλο τερματοφύλακα και άνοιξε το σκορ. Η Άλκμααρ συνέχισε να απαντά με διαρκείς τελικές, αλλά τον Παυλίδη να μην μπορεί να βρει στόχο. Όταν χρειάστηκε, ο Μπάρκας έκανε ορισμένες σωτήριες επεμβάσεις, ενώ κι οι συμπαίκτες του έσωζαν πάνω στη γραμμή.

Στο 86ο λεπτό, σε μια μπαλιά σαράντα μέτρων του Παντελή Χατζηδιάκου, ο Γέσπερ Κάρλσον έκανε το κοντρόλ και ανατράπηκε στην περιοχή, με τον διαιτητή να καταλογίζει πέναλτι. Ο Μπάρκας έσωσε ξανά την εστία του, πέφτοντας αριστερά και πιάνοντας την εκτέλεση του Κάρλσον. Στην επόμενη φάση όμως ο Σουηδός πήρε εκδίκηση και ισοφάρισε σε 1-1.

Στις καθυστερήσεις, η Ουτρέχτη έχασε δύο σπουδαίες ευκαιρίες για να πάρει τη νίκη, αλλά τελικά το γκολ επετεύχθη στα πρώτα λεπτά της παράτασης από τον Ναόκι Μαέντα που μόλις είχε περάσει αλλαγή. Η Άλκμααρ εξακολούθησε να επιτίθεται έπειτα από το 2-1, έφτασε κοντά στην ισοφάριση στο τέλος της παράτασης, όμως δεν τα κατάφερε.

Μάλιστα, έπειτα από μία ευκαιρία της, οπαδοί της Άλκμααρ έριξαν αντικείμενα στον Μπάρκα που ετοιμαζόταν για ελεύθερο κι ο Έλληνας τερματοφύλακας έπεσε στο έδαφος. Ο διαιτητής διέκοψε το παιχνίδι για λίγα λεπτά και όταν ηρέμησαν τα πνεύματα αυτό συνεχίστηκε μέχρι την τελική νίκη της Ουτρέχτης.