ΙΣΠΑΝΙΑ

Αλαβές - Έιμπαρ 2-0: Οι Βάσκοι προκρίθηκαν στους τελικούς των playoffs ανόδου στη La Liga

Παίκτης της Αλαβές πανηγυρίζει γκολ που σημείωσε PRINT SCREEN

Η Αλαβές νίκησε την Έιμπαρ 2-0 στην έδρα της και προκρίθηκε στους τελικούς των playoffs ανόδου, όπου θα αναμετρηθεί με τη Λεβάντε.

Η Αλαβές ξεπέρασε το εμπόδιο της Έιμπαρ στο "Μεντιθορόθα", καθώς επικράτησε 2-0 και σε συνδυασμό με το 1-1 του πρώτου αγώνα προκρίθηκε στους τελικούς των playoffs ανόδου στη La Liga.

Τα χρυσά γκολ για τους Βάσκους πέτυχαν ο Ρέμπατς στο πρώτο λεπτό και ο Βιγιαλίμπερ διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 88ο λεπτό, με τον σκόρερ του πρώτου τέρματος να πιστώνεται την ασίστ.

Πλέον η Αλαβές θα μονομαχήσει με τη Λεβάντε για μια θέση στην κορυφαία κατηγορία του ισπανικού ποδοσφαίρου. Ο πρώτος αγώνας θα γίνει στην έδρα της Αλαβές στις 11 Ιούνιου και η ρεβάνς θα διεξαχθεί έξι μέρες μετά.