ΟΛΛΑΝΔΙΑ

Αϊντχόφεν - Άγιαξ 2-1: Κυπελλούχος Ολλανδίας μετά από εκπληκτική ανατροπή

Ο Κόντι Γκάπκο πανηγυρίζει γκολ της Αϊντχόφεν κόντρα στην Σοσιεδάδ για το Europa League | AP IMAGES @2021 PETER DEJONG/AP IMAGES

Η Αϊντχόφεν έκανε μία εντυπωσιακή ανατροπή απέναντι στον Άγιαξ σκοράροντας δύο φορές μέσα σε τρία λεπτά και πήρε τη νίκη με 2-1 στον τελικό του Κυπέλλου Ολλανδίας, για να πανηγυρίσει το βαρύτιμο τρόπαιο για 10η φορά στην ιστορία της.

Η Αϊντχόφεν είναι η πανάξια Κυπελλούχος Ολλανδίας για τη σεζόν 2021-22! Η PSV συναντήθηκε το βράδυ της Κυριακής (17/4) στο "Κάιπ" του Ρότερνταμ με τον Άγιαξ και μπορεί να βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 23' όμως δεν παραδόθηκε και έφτασε σε μία μεγάλη ανατροπή στο δεύτερο μέρος.

Για την ακρίβεια, χρειάστηκε μόλις τρία λεπτά για να στείλει το μήνυμα στον Άγιαξ να απομακρύνει τα χέρια του από την κούπα, με τον Γκουτιέρες να απαντάει στο 48' στο γκολ του Χράφενμπερχ από το πρώτο μέρος και τον Γκάκπο να φέρνει τα πάνω-κάτω γράφοντας το 2-1 στο 50ο λεπτό.

Αποτέλεσμα που έμεινε μέχρι το φινάλε παρά τις πολλές φάσεις που έγιναν μπροστά στις δύο εστίες, με την PSV του Ρότζερ Σμιντ να ρίχνει στο καναβάτσο τον Αίαντα του Έρικ τεν Χάχ και να πανηγυρίζει το 10ο Κύπελλο στην ιστορία της και πρώτο μετά από 10 ολόκληρα χρόνια.

Το ματς

Το πρώτο μέρος βρήκε τον Άγιαξ να σκοράρει στην πρώτη φάση του στον τελικό, με τον Κλάασεν να τροφοδοτεί τον Χράφενμπερχ και εκείνον να νικάει τον Εμβογκό με υπέροχο σουτ από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής (0-1).

Το γκολ αυτό αποσυντόνισε την Αϊντχόφεν και επέτρεψε στην ομάδα του Άμστερνταμ να πάρει τα ηνία ενώ στο 44' βρήκε και δεύτερο γκολ με τον Μαζραουί που δεν μέτρησε μετά από έλεγχο της φάσης από το VAR.

Ωστόσο, μέσα σε πέντε λεπτά άλλαξαν όλα στο δεύτερο μέρος, με την PSV να αφήνει πίσω την απογοήτευση από το πρώτο 45λεπτο αλλά και τον αποκλεισμό στα προημιτελικά του Conference League από την Λέστερ πριν μερικά βράδια και να σοκάρει τον Αίαντα με δύο γκολ μέσα σε τρία λεπτά.

Αρχικά ο Γκουτιέρες νίκησε με κοντινή κεφαλιά τον Στεκέλενμπουργκ στο 48', μετά από εκτέλεση φάουλ από τα δεξιά και πρώτη κεφαλιά από τον Σανγκαρέ και στο 50' ο Γκάκπο χόρεψε την άμυνα του Άγιαξ και με εντυπωσιακό συρτό σουτ εκτός περιοχής ολοκλήρωσε την ανατροπή.

Η συνέχεια βρήκε τον Άγιαξ να προσπαθεί να βρει δεύτερο γκολ για να στείλει τουλάχιστον στην παράταση το ματς όμως η PSV ήταν εκείνη που είχε τις περισσότερες και πιο καθαρές ευκαιρίες για νέο γκολ (κυριότερος εκφραστής τους ο Μπρούμα), για να μείνει πάντως το 2-1 και να σφραγίσει την κατάκτηση του τροπαίου από την Αϊντχόφεν.

ΑΪΝΤΧΟΦΕΝ: Εμβογκό, Ζούνιορ, Τέζε Ραμάλιο, Μάξ, Σανγκαρέ, Γκουτιέρες, Φέιρμαν (69' Ντόαν), Γκέτσε, Γκάκπο (68' Μπρούμα), Ζάχαβι (83' Βερτέσεν (90' Φαν Χίνκελ)

ΑΓΙΑΞ: Στεκέλενμπουργκ, Μαζραουί (72' Αλέ) Τίμπερ, Μαρτίνες, Μπλιντ, Αλβάρες (72' Σαρς), Χράφενμπερχ, Μπέργκχαουζ (86' Ιχατάρεν), Κλάασεν (86' Κούντους), Τάντιτς, Μπρόμπεϊ