COPA LIBERTADORES

Άγρια επεισόδια οπαδών στην Κολομβία πριν το Τζούνιορ - Ρίβερ Πλέιτ

PRINT SCREEN YOUTUBE

Σε πολεμικό πεδίο μετατράπηκε ο χώρος έξω από το γήπεδο της Τζούνιορ στην Μπαρακίγια, με οπαδούς της κολομβιανής ομάδας να πρωταγωνιστούν σε σφοδρές συγκρούσεις με την αστυνομία στο πλαίσιο του αγώνα της με την Ρίβερ Πλέιτ (VIDEOS).

Τζούνιορ και Ρίβερ Πλέιτ αναμετρήθηκαν τα ξημερώματα της Πέμπτης στην έδρα της πρώτης, το "Estadio Romelio Martínez", για τη φάση των ομίλων του Copa Libertadores, με το φινάλε να βρίσκει τις δύο ομάδες ισόπαλες με σκορ 1-1 και άπαντες να φεύγουν ευχαριστημένοι.

Όχι μόνο για το γεγονος πως απέφυγαν και οι δύο την ήττα αλλά -το σημαντικότερο- γιατί έφυγαν όλοι σώοι και ασφαλείς, σε ένα ματς που έγινε στη σκιά άγριων επεισοδίων έξω από το γήπεδο της Τζούνιορ στην Μπαρακίγια, με γύρω στους 500 διαδηλωτές να συγκρούονται με τις αστυνομικές δυνάμεις έχοντας ως στόχο -σύμφωνα με όσα αναφέρει ο τοπικός Τύπος της χώρας- να μη διεξαχθεί η συγκεκριμένη αναμέτρηση.

Τα επεισόδια έλαβαν χώρα στο πλαίσιο μίας γενικότερης κοινωνικής και οικονομικής αστάθειας που μαστίζει τη χώρα αυτή την περίοδο, ενώ αξίζει να σημειωθεί πως κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου ο διαιτητής αναγκάστηκε να διακόψει προσωρινά το ματς, προκειμένου οι παίκτες να ρίξουν νερά στα πρόσωπά τους και να "αντέξουν" τα δακρυγόνα που είχαν πέσει έξω από γήπεδο δημιουργώντας μία αποπνικτική ατμόσφαιρα μέσα σε αυτό.

Photo Credits: Print Screen Youtube