ΑΕΛ - Ατρόμητος 0-0: Δεν άξιζαν κάτι περισσότερο

Μπέρτος και Μπουζούλαζιτς διεκδικούν την μπάλα στο ΑΕΛ - Ατρόμητος για την 10η αγωνιστική της Super League Interwetten.
Μπέρτος και Μπουζούλαζιτς στο ΑΕΛ - Ατρόμητος EUROKINISSI SPORTS

ΑΕΛ και Ατρόμητος αναδείχθηκαν ισόπαλοι χωρίς γκολ (0-0) στο Αλκαζάρ σε ένα ματς που δεν άξιζαν κάτι περισσότερο, καθώς οι καλές ευκαιρίες που δημιούργησαν ήταν μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού. (VIDEOS)

Η ΑΕΛ υποδέχτηκε το απόγευμα του Σαββάτου (28/11) τον Ατρόμητο για τη 10η αγωνιστική της Super League Interwetten σε μια αναμέτρηση που σε κανένα χρονικό της σημείο δεν διεκδίκησε δάφνες ποιότητας.

Όπως αποτυπώθηκε και στην στατιστική, τόσο οι γηπεδούχοι όσο και οι φιλοξενούμενοι δημιούργησαν ελάχιστες ευκαιρίες τις προκοπής και δεν άξιζαν να πάρουν κάτι περισσότερο από τον ένα βαθμό.

ΔΕΝ ΑΞΙΖΑΝ ΚΑΤΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ

Μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού οι καλές ευκαιρίες στην αναμέτρηση της ΑΕΛ με τον Ατρόμητο.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν καλύτερο από το πρώτο, αλλά και πάλι δεν μπορεί να ισχυριστεί κάποιος ότι η ομάδα της Λάρισας και του Περιστερίου έβγαλαν μάτια.

Στο πρώτο δεν υπήρχε κάτι αξιόλογο πέραν μιας κεφαλιάς του Μανούσου, που απομάκρυνε ευρισκόμενος σε καλή θέση ο Νάγκι.

Αποδεικνύεται κι από τα xGoals της Opta που βλέπετε παρακάτω ότι το 0-0 μάλλον ήταν αντιπροσωπευτικό της αναμέτρησης.

Τα Expected Goals από την Opta σας δείχνουν τη συνολική απειλή κάθε ομάδας, τα γκολ που θα "έπρεπε" να πετύχει με βάση τις τελικές της. Όσο πιο μεγάλος είναι ο κύκλος, τόσο μεγαλύτερη είναι η ευκαιρία. Μπορείτε να επιλέξετε τον τρόπο επίθεσης και να δείτε ξεχωριστά τις τελικές κάθε ομάδας στην κανονική ροή, από στημένες φάσεις, κτλ.

Η ΑΕΛ ΜΠΗΚΕ ΜΕ ΓΕΜΑΤΟ ΝΤΕΠΟΖΙΤΟ ΚΑΙ ΕΜΕΙΝΕ ΑΠΟ ΒΕΝΖΙΝΗ ΝΩΡΙΣ

Η ΑΕΛ μπήκε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση θέλοντας να αιφνιδιάσει τον Ατρόμητο.

Και είναι αλήθεια ότι στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά με τον Πλατέλλα να επιχειρεί να διεμβολίσει από τα άκρα την άμυνα των φιλοξενούμενων.

Η ορμή που έβγαλαν οι βυσσινί το ντεμπούτο του Γιάννη Τάτση στον πάγκο τους έσβησε νωρίς.

Απουσία έμπνευσης και ζωηράδας, μια κεφαλιά του Ντουρμισάι στο δεύτερο ημίχρονο ήταν το μοναδικό αξιόλογο.

Πατήστε στο "Πραγματικός σχηματισμός" για να δείτε που ήταν ο κεντρικός χώρος ενεργειών κάθε παίκτη.

ΣΕ ΚΑΚΗ ΜΕΡΑ ΚΑΝΑΝΤΙ ΚΑΙ ΑΤΟΥ

Ο Ατρόμητος ήταν καλύτερος στο δεύτερο ημίχρονο, όχι όμως τόσο για να μπορεί να δικαιούται τη νίκη.

Σε κακή ημέρα τα ατού της ομάδας (Μανούσος, Χριστοδουλόπουλος, Γκάλο, Ραμπέγιο), σε χειρότερη όμως ο Νταμίρ Κάναντι, που όσο κι αν ανακάτεψε την τράπουλα δεν βρήκε τον άσσο που έψαχνε.

Ίσως ο Μπουσούλατζιτς στο 77' να μπορούσε να αλλάξει την οικονομία της αναμέτρησης. Εις μάτην, ωστόσο, η μπάλα πέρασε έξω.