ΤΟΥΡΚΙΑ

Στα προημιτελικά η Φενέρμπαχτσε

Η Φενέρμπαχτσε αρκέστηκε σε ένα γκολ με αντίπαλο την Ιστανμπούλσπορ για να προκριθεί στην προημιτελική φάση του Türkiye Kupası.

Η Φενέρμπαχτσε πήρε δεύτερη νίκη, με 1-0 εκτός έδρας με αντίπαλο την Ιστανμπούλσπορ και σε συνδυασμό με το 2-0 στο "Σουκρού Σαράτσογλου", εξασφάλισε "εισιτήριο" για την προημιτελική φάση του Κυπέλλου Τουρκίας.

Ο Αϊκούτ Κοτζαμάν χρησιμοποίησε αρκετούς αναπληρωματικούς ποδοσφαιριστές, δίνοντας ευκαιρία και στον 19χρονο στόπερ Γιγιτάν Γκιουβελί, ο οποίος τραυματίστηκε σοβαρά στο 19ο λεπτό, σε μία περίοδο που ενδιαφερόταν γι' αυτόν η Σπάρτα Ρότερνταμ.

Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης σημείωσε ο Ζιουλιάνο στο 89ο λεπτό.

Η σύνθεση της Φενέρμπαχτσε...

Καμενί, Ίσλα, Νόιστατερ, Γκιουβελί (20' Σκρτελ), Αλί Καλντιρίμ, Τοπάλ, Ποτούκ, Καρακότς, Γκιουτστεκίν, Σαεσού (90+2' Κοτ), Φερναντάο (73' Ζιουλιάνο)

Τα αποτελέσματα της φάσης των 16

Τρίτη

Μπούρσασπορ - Γκεντσλέρμπιρλιγί 2-1 (33' Άγκου, 49' Ερντογάν / 19' Σκούλετιτς) [0-1]

Τράμπζονσπορ - Κόνιασπορ 1-1 (80' Ρονταγέγκα / 24' Σαχινέρ) [0-1]

Ιστανμπούλσπορ - Φενέρμπαχτσε 0-1 (89' Ζιουλιάνο) [0-2]