ΤΟΥΡΚΙΑ

Πρώτη ήττα για Μπασακσεχίρ, ο Ετό "σκότωσε" την Οσμάνλισπορ

Η Ιστανμπουλ Μπασακσεχίρ ηττήθηκε για πρώτη φορά φέτος στο πρωτάθλημα και η Φενέρμπαχτσε ξαναμπαίνει στη μάχη του τίτλου. Η αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Europa League, Οσμάνλισπορ, βρισκόταν μπροστά στο σκορ στο 89', αλλά κατάφερε να χάσει εντός έδρας με 2-1 από την Αντάλιασπορ χάρη σε γκολ του Σαμουέλ Ετό.

Η Ιστανμπούλ Μπασακσεχίρ γνώρισε την πρώτη ήττα της μετά από 26 αγώνες πρωταθλήματος (16 νίκες, 10 ισοπαλίες) και την πρώτη μετά από 16 εκτός έδρας αγώνες (7 νίκες, 9 ισοπαλίες) από μία ομάδα με την οποία θα παλέψει για τον τίτλο μέχρι τέλους.

Η Φενέρμπαχτσε επικράτησε με 1-0 στο "Σουκρού Σαρατσόγλου" των πρωτοπόρων του βαθμολογικού πίνακα χάρη σε γκολ του Οζάν Τουφάν στο 28' και έδωσε την ευκαιρία στη Μπεσίκτας να πατήσει κορυφή, εάν νικήσει εκτός έδρας την Αλάνιασπορ τη Δευτέρα.

Ο Οσμάνλισπορ κρατούσε τη νίκη στα χέρια της μέχρι το 89ο λεπτό κόντρα στην Αντάλιασπορ, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι έκαναν μία απίθανη ανατροπή, με τον Σαμουέλ Ετό να βάζει το κερασάκι στην "τοιύρτα" στο 92' και να δίνει τη νίκη στην ομάδα του με 2-1.

Η αντίπαλος του Ολυμπιακού στη φάση των 32 του Europa League προηγήθηκε με τον παρτενέρ του Ετό στη γραμμή κρούσης της εθνικής Καμερούν, Πιερ Ουεμπό, στην εκπνοή του 1ου μέρους. Μάλιστα, είχε δοκάρι με τον Άνταμ Μαχέρ στο 2ο ημίχρονο, με το οποίο θα μπορούσε να "σφραγίσει" τη νίκη.

Στο 89', ο Μπιλά Εταμέ ισοφάρισε σε 1-1 για τους φιλοξενούμενους, που βρήκαν το "τρίποντο" χάρη στο 6ο φετινό γκολ του Ετό, με συνέπεια να προσπεράσουν την Οσμάνλισπορ στη βαθμολογία και να φτάσουν στην 5η θέση.

Η σύνθεση της Οσμάνλισπορ...

Καρτσεμάρσκας, Βρσάγεβιτς, Ντεμίρ, Προχάζκα, Πίντο, Γκιουβέν, Τσαγκιράμ, Ουμάρ, Μαχέρ, Ρεγκατέν, Γουεμπό (78' Μπιφουμά)

Η σύνθεση της Φενέρμπαχτσε...

Ντεμιρέλ, Εζμπαϊρακλί, Κιερ, Σκέρτελ, Καλντιρίμ, Τουφάν (46' Καραβάεβ), Σόουζα, Ουτσάν, Λενς, Φερναντάο, Ποτούκ

Τα αποτελέσματα της 18ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Ακχισάρ Μπελεντίγεσπορ - Κάισερισπορ 0-0

Κόνιασπορ - Ρίζεσπορ 2-1 (4' Μιλόσεβιτς, 59' Μπάγιτς / 35' Νιγιάζ)

Μπούρσασπορ - Άντανασπορ 0-1 (84' Γκουέιγ)

Καράμπιουκσπορ - Γαλατάσαράι 2-1 (31' πέν. Σελεζνιόβ, 82' Ντελικτάς / 15' Ετζεκίν)