ΤΟΥΡΚΙΑ

Αποκλεισμός σοκ για τη Γαλατάσαραϊ στο κύπελλο

Η Γαλατάσαραϊ είχε νικήσει εκτός έδρας την Ακχισάρ Μπελεντίγεσπορ, αλλά ηττήθηκε στην Κωνσταντινούπολη και αποκλείστηκε από τα ημιτελικά του Κυπέλλου Τουρκίας.

Η Γαλατάσαραϊ υπερεκτίμησε τις δυνατότητές της και παρατάχθηκε με αρκετούς αναπληρωματικούς, με συνέπεια να δεχθεί ένα ισχυρό "χαστούκι", με την εντός έδρας ήττα με 0-2 από την Ακχισάρ Μπελεντίγεσπορ στη ρεβάνς των ημιτελικών του Κυπέλλου Τουρκίας, μένοντας εκτός συνέχειας.

Η ομάδα του Μιρτσέα Λουτσέσκου είχε επικρατήσει με 2-1 εκτός έδρας στο πρώτο παιχνίδι των δύο ομάδων, ωστόσο μέσα σε 35 λεπτά ώρα αγώνα, ο Γεβγέν Σελεζνιόβ είχε φέρει τα πάνω κάτω με δύο τέρματά του.

Ο Τερίμ έριξε στη μάχη τους Μπαφετιμπί Γκομίς και Γκάρι Ροντρίγκες στο 2ο ημίχρονο, ωστόσο δεν βρήκε ανταπόδοση και η κόκκινη του Μάικον στο 77' έβαλε "ταφόπλακα" στα όνειρα της κατάκτησης του τροπαίου.