SUPER LIG

"Ζωντανή" με Ναπολεόνι η Ιστανμπούλ

Η Ιστανμπούλ Μπασακσεχίρ έπαιζε με 10 παίκτες απ'το 30', αλλά κατάφερε με γκολ του Στέφανο Ναπολεόνι στο 92' να νικήσει 2-1 την Άντανασπορ και διατηρήσει ελπίδες για να "κλέψει" το πρωτάθλημα απ'την Μπεσίκτας (video)

Ο Στέφανο Ναπολεόνι κράτησε... ζωντανό το όνειρο του τίτλου για την Ιστανμπούλ Μπασακσεχίρ, καθώς με γκολ του στο 92ο λεπτό της χάρισε τη νίκη με 2-1 επί της Άντανασπορ.

Η ομάδα της Κωνσταντινούπολης μάλιστα έπαιζε με 10 παίκτες απ'το 35ό λεπτό, λόγω αποβολής του Ντόκα Μαντουρέιρα, ο οποίος είχε ανοίξει το σκορ στο 12', ενώ είχε απαντήσει ο Εζντεμίρ στο 30'.

Με τη νίκη αυτή η Ιστανμπούλ Μπασακσεχίρ μείωσε την απόσταση απ'την πρωτοπόρο, Μπεσίκτας, στον έναν βαθμό, με τους "μαύρους αετούς" να παίζουν την Κυριακή στην έδρα της Γκαζιάντεπσπορ.

Αν πάρουν το "διπλό" θα πάρουν και τον τίτλο, αλλά αν έρθουν ισοπαλία και δεν καταφέρουν να νικήσουν την τελευταία αγωνιστική την Οσμάνλισπορ, τότε η Ιστανμπούλ Μπασακσεχίρ μπορεί να πάρει τον τίτλο (σε ισοβαθμία υπερτερεί).

Τα υπόλοιπα ματς των "μονομάχων"

Μπεσίκτας (71 βαθμοί)

Γκαζιάντεπσπορ - Μπεσίκτας

Μπεσίκτας - Οσμάνλισπορ

Ιστανμπούλ Μπασακσεχίρ (70 βαθμοί)

Κάισερισπορ - Ιστανμπούλ Μπασακσεχίρ

*στην ισοβαθμία μετρούν τα μεταξύ τους ματς (Μπεσίκτας - Ιστανμπούλ 1-1, Ιστανμπούλ - Μπεσίκτας 3-1)

Τα αποτελέσματα της 33ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Κασίμπασα - Αντάλιασπορ 0-3 (41' Ετό, 62' Ραμόν, 65' Καντάχ)

Κόνιασπορ - Ακχισάρ Μπελεντίγεσπορ 0-3 (29' αυτ. Σκούμπιτς, 41' Μιγκέλ Λόπες, 46' Βαζ Τε)

Ιστανμπούλ Μπασακσεχίρ - Άντανασπορ 2-1 (12' Ντόκα Μαντουρέιρα, 92' Ναπολεόνι / 30' Εζντεμίρ)

Φενέρμπαχτσε - Τράμπζονσπορ 1-1 (23' Μουσά Σο / 54' Μπέρο)

18. Άντανασπορ 25

*οι 2 πρώτοι στο Champions League (ο 2ος στα προκριματικά)

**ο 3ος και ο 4ος στο Europa League (όπως και ο κάτοχος του Türkiye Kupası [Κόνιασπορ - Ιστανμπούλ Μπασακσεχίρ])

***υποβιβάζονται οι 3 τελευταίοι

****στην ισοβαθμία μετρούν τα μεταξύ τους ματς, μετά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση και μετά γίνεται μπαράζ (αν κρίνεται σημαντική θέση)