SUPER LIG

Σώθηκε στο 90' η Γαλατάσαραϊ

Galatasaray's Lukas Podolski of Germany, wears a black armband for the victims in the attacks on Saturday prior to a Turkish championship soccer match against Gaziantep, in Istanbul, Sunday, Dec. 11, 2016. Turkey declared a national day of mourning, launched a full investigation and paid tribute to the dead Sunday after two bombings outside the Besiktas football club stadium in Istanbul, following a soccer match on Saturday night, killed dozens of people and wounded scores of others others. Turkish authorities have banned distribution of images relating to the Istanbul explosions within Turkey. (AP Photo) AP

Η Γαλατάσαραϊ χρειάστηκε γκολ στο 90' για να κάμψει την αντίσταση της Γκεντσλέρμπιρλιγι και να φτάσει στην πρώτη νίκη μετά από τέσσερις αγώνες, σε ένα παιχνίδι με τρία πέναλτι.

Σε ένα παιχνίδι με γκολ στο 1' και στο 90' και τρία πέναλτι, η Γαλατάσαραϊ κατάφερε να κάμψει στο τέλος την αντίσταση της Γκεντσλέρμπιρλιγι και να φτάσει στη νίκη με 3-2, ανακτώντας την 3η θέση της βαθμολογίας από τη Φενέρμπαχτσε μετά από 24 αγωνιστικές στη Süper Lig.

Μετά από δύο σερί εντός έδρας ήττες, η ομάδα του Ίγκορ Τούντορ προσπαθούσε να αποτρέψει το αρνητικό ρεκόρ συλλόγου στο νέο γήπεδό της, ωστόσο πριν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό βρισκόταν πίσω στο σκορ από το γκολ του Αμπντουλάχ Χαλιλί. Ο Σελτζούκ Ινάν απάντησε άμεσα με πέναλτι και ο Λούκας Ποντόλσκι στις καθυστερήσεις του 1ου μέρους έφτασε τα 32 γκολ σε 65 παιχνίδια με την "τσιμπόμ" (για να φτάσει σε αυτόν τον αριθμό στην Άρσεναλ, χρειάστηκε 100 αγώνες). Στο 2ο μέρος, όμως, οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν δύο πέναλτι σε δύο λεπτά. Ο Φερνάντο Μουσλέρα απέκρουσε αυτό του Σερντάρ Γκιουρλέρ, αλλά δεν τα κατάφερε σε αυτό του Σελτζούκ Σαχίν. Όλα έδειχναν ότι η Γαλατάσαραϊ θα γνωρίσει ακόμα μία απώλεια, όταν ο Γκάρι Ροντρίγκες κέρδισε φάουλ λίγο έξω από την περιοχή στο 90' και ο Ινάν με όμορφη εκτέλεση χάρισε το "τρίποντο" στην ομάδα του.

Η σύνθεση της Γαλατάσαραϊ...

Μουσλέρα, Τσαλίκ, Σετζού, Μπαλτά (20' Σαριόγλου), Εζτεκίν, Τζιγκερτζί, Ινάν, Καρόλ (85' Λίνες), Ζοζουέ (72' Σνάιντερ), Ποντόλσκι, Ροντρίγκες

Τα αποτελέσματα της 24ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Αλάνιασπορ - Φενέρμπαχτσε 2-3 (2' Φερνάντες, 15' Λοβ / 31' αυτ. Ομερούο, 39' Φερναντάο, 58' Σαεσού)

Σάββατο

Καράμπιουκσπορ - Άντανασπορ 2-0 (32', 61' Τανάσε)

Οσμάνλισπορ - Μπούρσασπορ 1-1 (85' Ουμάρ / 40' πέν. Γιλμάζ)

Γαλατάσαραϊ - Γκεντσλέρμπιρλιγι 3-2 (5' πέν., 90' Ινάν, 45+1' Ποντόλσκι / 1' Χαλιλίι, 69' πέν. Σαχίν)

Γκαζιάντεπσπορ - Κασίμπασα 0-2 (53' Κάστρο, 90+3' Γκουάνκα)

Κυριακή

Κόνιασπορ - Ιστανμπούλ Μπασακσεχίρ (15:00)

Ρίζεσπορ - Αντάλιασπορ (18:00)

Μπεσίκτας - Κάισερισπορ

Δευτέρα

Ακχισάρ Μπελεντίγεσπορ - Τράμπζονσπορ (19:00)