SUPER LIG

Οφσάιντ γκολ ο Μπάμπελ, ισοφάριση με λάθος Κάριους για Μπεσίκτας

AP PHOTO/CLAUDE PARIS

Η Μπεσίκτας βρέθηκε κοντά στη νίκη με γκολ - οφσάιντ του Ράιαν Μπάμπελ, ωστόσο η λάθος έξοδο του Λόρις Κάριους στο ντεμπούτο του έδωσε τη δυνατότητα ισοφάρισης στην Μπούρσασπορ.

Μετά από την εντός έδρας ήττα της Φενέρμπαχτσε και τη συντριβή της Γαλατάσαραϊ, ούτε ο τρίτος "γίγαντας" της Κωνσταντινούπολης κατάφερε να νικήσει στην 3η αγωνιστική της Süper Lig. Η Μπεσίκτας αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με την Μπούρσασπορ εκτός έδρας, σε έναν αγώνα που είχε προβάδισμα μέχρι το 86ο λεπτό και την... παρέμβαση του Λόρις Κάριους στο ντεμπούτο του.

Ο Γερμανός τερματοφύλακας έκανε άστοχη έξοδο σε σέντρα από αριστερά, με τον Ντιαρά Σακό να μπαίνει μπροστά του και να σπρώχνει την μπάλα σε κενή εστία. Αυτή ήταν μία από τις ελάχιστες καλές στιγμές των γηπεδούχων, αφού οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που κυριάρχησαν στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, έστω κι αν δεν είχαν ούτε εκείνοι πάρα πολλές ευκαιρίες.

Στο 51ο λεπτό, πάντως, έστειλαν την μπάλα στα δίχτυα, όταν ο Ογουζάν Εζιακούπ έβγαλε καταπληκτική κάθετη στον Ράιαν Μπάμπελ, ο οποίος πλάσαρε για το 1-0. Ο Ολλανδός επιθετικός ήταν για εκατοστά σε θέση οφσάιντ και παρότι ο Τσιουνέιτ Τσακίρ εξέτασε το video μόνος του, θεώρησε ότι το γκολ έπρεπε να μετρήσει.

Η σύνθεση της Μπεσίκτας (4-2-3-1): Κάριους, Γκιονιούλ (46' Ερκίν), Πέπε, Βίντα, Αντριάνο, Αρσλάν (70' Ουισάλ), Μεδέλ (87' Λάριν), Κουαρέσμα, Εζιακούπ, Μπάμπελ, Νεγρέδο

Τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής

Παρασκευή 31 Αυγούστου 2018

Μαλάτιασπορ - Κόνιασπορ 0-1 (14' Μιλόσεβιτς)

Σάββατο 1 Σεπτεμβρίου 2018

Φενέρμπαχτσε - Κάισερισπορ 2-3 (13' Αγιού, 57' Σλιμανί / 52' Μενσά, 61' αυτ. Σκρτελ, 69' Τσέρι)

Ακχισάρ Μπελεντίγεσπορ - Σίβασπορ 1-1 (86' Ρεγκατέν / 46' Κονέ)

Τράμπζονσπορ - Γαλατάσαραϊ 4-0 (3' Ονάζι, 25', 45+3' Νουακαέμε, 90+3' Εκουμπάν)

Αλάνιασπορ - Γκιέζτεπε 1-0 (71' Μανιάτης)

Κυριακή 2 Σεπτεμβρίου 2018

Ερζουρούμσπορ - Ιστανμπούλ Μπασακσεχίρ 0-1 (25' Καχβετζί)

Κασίμπασα - Ανκαραγκιουτζιού 2-1 (13' Ντιαν, 85' Τρεζεγκέ / 90+4' Μπιφουμά)

Μπούρσασπορ - Μπεσίκτας 1-1 (86' Σακό / 51' Μπάμπελ)

Αντάλιασπορ - Ρίζεσπορ 2-1 (90+1' Ερντίντς, 90+6' πέν. Εζμέρτ / 40' πέν. Σααντανέ)