SUPER LIG

Ο Τούντορ υπέταξε την ελληνική... παροικία στην Τουρκία

Η Γαλατάσαραϊ του Ίγκορ Τούντορ αναδείχθηκε νικήτρια απέναντι στην Αλάνιασπορ των Γιώργου Τζαβέλλα και Γιάννη Μανιάτη. "Κόλλησε" στο μηδέν η Μπεσίκτας.

Η Γαλατάσαραϊ ξέφυγε στη βαθμολογία της Süper Lig μετά από το 2-0 επί της Αλάνιασπορ για την 13η αγωνιστική. Το γκολ του Γιασίν Εζτεκίν στο 33ο λεπτό έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του Ίγκορ Τούντορ, που είχε απέναντί του τους Γιώργο Τζαβέλλα (βασικός στα στόπερ για 90 λεπτά) και τον Γιάννη Μανιάτη (έπαιξε ως δεξί μπακ και αντικαταστάθηκε στο 77').

Η ανοργάνωτη άμυνα των φιλοξενούμενων έφερε και το τέρμα με το οποίο οι γηπεδούχοι "σφράγισαν" τη νίκη, στο 88ο λεπτό, με τον Μπαφετιμπί Γκομίς να σκοράρει για 13η φορά στο πρωτάθλημα.

Η Μπεσίκτας έμεινε στην ισοπαλία για τρίτο σερί παιχνίδι μετά από αγώνα Champions League και έχασε ξανά έδαφος στην προσπάθεια διατήρησης των σκήπτρων. Η κατάρα του Σενιόλ Γκιουνές και της 13ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα συνεχίστηκε. Ο έμπειρος Τούρκος για τρίτη σερί φορά όχι μόνο δεν κατάφερε να πανηγυρίσει νίκη, αλλά δεν πέτυχε ούτε γκολ στην εκτός έδρας αναμέτρηση ( 0-0) με αντίπαλο τη Μαλάτιασπορ.

Η σύνθεση της Μπεσίκτας...

Φάμπρι, Γκιονιούλ, Ουϊσάλ (73' Ακσόι), Μίτροβιτς, Αντριάνο, Χάτσινσον (69' Εζιακούπ), Αρσλάν, Κουαρέσμα (58' Νεγρέδο), Ταλίσκα, Μπάμπελ, Τοσούν

Η σύνθεση της Γαλατάσαραϊ...

Μουσλέρα, Μαριάνο, Μαϊκόν (90' Τσαλίκ), Αζίζ, Λατοβλέβιτσι (70' Λίνες), Εντιάιγ (90+1' Γκίντερ), Ινάν, Ροντρίγκες, Μπελχαντά, Εζτεκίν, Γκομίς

Τα αποτελέσματα της 13ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Οσμάνλισπορ - Γκεντσλέρμπιρλιγί 2-0 (39', 79' Γκιουρλέρ)

Σάββατο

Γκιόζτεπε - Ακχισάρ Μπελεντίγεσπορ 2-0 (69' Σαχίν, 79' Ακμπουνάρ)

Μαλάτιασπορ - Μπεσίκτας 0-0

Γαλατάσαράι - Αλάνιασπορ 2-0 (33' Εζτεκίν, 88' Γκομίς)

Κυριακή

Μπούρσασπορ - Καράμπιουκσπορ (13:00)

Σίβασπορ - Τράμπζονσπορ

Κασίμπασα - Κόνιασπορ (15:30)

Αντάλιασπορ - Φενέρμπαχτσε (18:30)

Δευτέρα

Κάισερισπορ - Ιστανμπούλ Μπασακσεχίρ (19:00)