SUPER LIG

Ο Ροντρίγκες "καθάρισε" το ντέρμπι κορυφής για τη Γαλατάσαραϊ

EUROKINISSI

Με δύο γκολ του Γκάρι Ροντρίγκες, η Γαλατάσαραϊ διέλυσε την Κασίμπασα και την έπιασε στην κορυφή της βαθμολογίας στην Τουρκία.

Γαλατάσαραϊ και Κασίμπασα είχαν τρεις πόντους απόσταση μετά από τέσσερις αγώνες στη Süper Lig, ωστόσο το μεταξύ τους ντέρμπι ήταν αμφίρροπο μόνο για ένα ημίχρονο. Ο Γκάρι Ροντρίγκες με δύο γκολ το έκρινε στο 2ο μέρος, οδηγώντας τους πρωταθλητές σε θρίαμβο με 4-1, με συνέπεια να σπάσουν το νικηφόρο σερί των αντιπάλων τους και να τους πιάσουν στην κορυφή της βαθμολογίας

Η δύναμη της έδρας έπαιξε ξανά τον ρόλο της (η Γαλατάσαραϊ είχε 21 νίκες και μία ισοπαλία με μέσο όρο τρία τέρματα υπέρ στα τελευταία 22 παιχνίδια πρωταθλήματος) και στο 55' ο Ερέν Ντερντιγιόκ άνοιξε το σκορ. Ο Ροντρίγκες πήρε τη "σκυτάλη" τρία λεπτά αργότερα και σκόραρε και στο 65' μετά από ασίστ του Εμρέ Ακμπαμπά, ο οποίος προερχόταν από τα δύο τέρματα που σημείωσε για την Τουρκία, στην ανατροπή στο τέλος μέσα στη Σουηδία στο Nations League.

Το αυστηρό πέναλτι που κέρδισαν οι φιλοξενούμενοι έδωσε την ευκαιρία στον Εμπάιγ Ντιαν να μειώσει το σκορ στο 76', ωστόσο ένα λεπτό αργότερα ο Σερντάρ Αζίζ αποτίναξε κάθε ελπίδα επιστροφής, αφού έγραψε το 4-1.

Η σύνθεση της Γαλατάσαραϊ (4-1-4-1): Μουσλέρα, Λίνες, Καμπάκ, Αζίζ, Ναγκατόμο, Ντονκ, Γκιουμιούς, Ακμπαμπά, Εντιάιγ, Ροντρίγκες, Ντερντιγιόκ