SUPER LIG

Ντεμπούτο Μήτρογλου με Γαλατασαράι, 1-1 με Αλάνιασπορ

Galatasaray's players leave the pitch after losing the Champions League group D soccer match between FC Schalke 04 and Galatasaray Istanbul in Gelsenkirchen, Germany, Tuesday, Nov. 6, 2018. (AP Photo/Martin Meissner) AP

Ο Κώστας Μήτρογλου έκανε ντεμπούτο χωρίς γκολ με τη Γαλατασαράι, η οποία έμεινε στο 1-1 στην Αλάνια και δίνει την ευκαιρία στην Μπασάκσεχιρ να πάει τη διαφορά στο +8. Ο πρώην του ΠΑΟΚ, Τζάλμα Κάμπος γκολάρα για τους γηπεδούχους, βασικοί οι Τζαβέλλας και Βιγιαφάνιες. Ντεμπούτο με ήττα για τον Κίτσιου. (VIDEO)

Κόλλησε στην Αλάνια η Γαλατασαράι, καθώς έμεινε στο 1-1 με την τοπική ομάδα. Έτσι, εάν η πρωτοπόρος Μπασασεχίρ περάσει από την ουραγό της τουρκικής Superlig το απόγευμα της Κυριακής (3/2), θα πάει τη διαφορά των δύο ομάδων στους οκτώ βαθμούς.

Ο τεχνικός της "τσιμπόμ", Φατίχ Τερίμ έδωσε την ευκαιρία στον Κώστα Μήτρογλου να κάνει το ντεμπούτο του με τη φανέλα της ομάδας της Κωνσταντινούπολης. Ξεκίνησε στο αρχικό σχήμα, αγωνίστηκε για 55 λεπτά, χωρίς όμως να καταφέρει να σκοράρει.

Ο πρώην εξτρέμ του ΠΑΟΚ, Τζάλμα Κάμπος άνοιξε το σκορ με γκολάρα για την Αλάνιασπορ - αγωνίστηκαν βασικοί οι Γιώργος Τζαβέλλας και Λούκας Βιγιαφάνιες - στο τέταρτο λεπτό του επιπρόσθετου χρόνου του πρώτου ημιχρόνου.

Το μόνο που κατάφερε η Γαλατά ήταν να ισοφαρίσει στο τελικό 1-1 με τον Σοφιάν Φεγκουλί στο 52'. Πέταξε, όμως, δύο βαθμούς στην Αλάνια. Πικρό ντεμπούτο και για τον Στέλιο Κίτσιου με τη φανέλα της Ανκαραγκιουτσού.

Ο Έλληνας δεξιός μπακ (αγωνίζεται δανεικός από τον ΠΑΟΚ) ξεκίνησε στο αρχικό σχήμα της ομάδας από την Άγκυρα, η οποία γνώρισε την ήττα (1-0) στην Τραπεζούντα.

ΑΛΑΝΙΑΣΠΟΡ: Χαϊντάρ Γιλμάζ, Μπαϊάνο, Ουέλιντον Τζαβέλλας, Ενσακαλά, Τζάλμα Κάμπος, Καρατζά, Γκιλσελάμ, Χούνιορ Φερνάντες (80' Τουφάν), Βιγιαφάνιες (89' Γιαλτζινέρ), Παπί Σισέ.

ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΪ: Μουσλέρα, Μαριάνο (18' Μπαϊράμ), Λουγινταμά, Μαρκάο, Λίνες, Φερνάντο, Φεγκουλί (82' Ακγκιούν), Μπελχαντά, Εντιάιγ, Ονιεκούρου, Μήτρογλου (55' Γκουμούς).