SUPER LIG

Νίκες για Φενέρμπαχτσε και Γαλατάσαράι

ANADOLU AJANS

Μετά την ισοπαλία στο μεταξύ τους ντέρμπι, Φενέρμπαχτσε και Γαλατάσαράι επέστρεψαν στις επιτυχίες και πλησίασαν στον ένα βαθμό την Μπεσίκτας (videos)

Η Εσκισέχιρσπορ και ο Φάνης Γκέκας δεν κατάφεραν να προβληματίσουν την Γαλατάσαράι, η οποία νίκησε με 4-0 στο "Αλί Σαμί Γεν".

Στο 9ο λεπτό άνοιξε το σκορ ο Σελτσούκ Ινάν με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ, ενώ δύο γκολ πέτυχε ο Μπουράκ Γιλμάζ πριν τελειώσει το ημίχρονο και το τελικό 4-0 διαμόρφωσε ο Μπιλάλ Κισά στο 85'.

Μαζί με την "Γαλατά" έμεινε στην 2η θέση η Φενέρμπαχτσε, καθώς νίκησε 1-0 στην έδρα της Οσμάνλισπορ με σκόρερ τον Αλπέρ Ποτούκ στο 52'.

Η σύνθεση της Γαλατάσαράι...

Μουσλέρα, Σαμπρί Σαριόγλου, Ντινάιερ, Σεμίχ Καγιά, Ολτζάν Αντίν, Σελσούκ Ινάν, Γεμ Καρατζάν, Εμρέ Τσολάκ (76' Μπιλάλ Κισά), Ποντόλσκι, Γιασίν Εζτεκίν (60' Σινάν Γκιουμιούς), Μπουράκ Γιλμάζ (82' Κοράι Γκιντέρ).

Η σύνθεση της Φενέρμπαχτσε...

Βολκάν Ντεμιρέλ, Γκιοκχάν Γκιονιούλ, Κιερ, Μπρούνο Άλβες, Χασάν Αλί Καλντιρίμ, Μεχμέτ Τοπάλ, Σόουζα, Ντιέγκο, Μάρκοβιτς (29' Φερναντάο), Αλπέρ Ποτούκ (89' Μεχμέτ Τοπούζ), Ρόμπιν φαν Πέρσι (72' Ραούλ Μεϊρέλες).

Τα αποτελέσματα της 10ης αγωνιστικής:

Τετάρτη

Κάισερισπορ - Ρίζεσπορ 0-0

Μπούρσασπορ - Σίβασπορ 1-0 (77' Κουένκα)

Τράμπζονσπορ - Γκαζιάντεπσπορ 2-2 (61' Ντεμίρ, 74' Όσκαρ Καρντόσο / 31' Τζινάρ, 51' Ντάνιελ Λάρσον)

Πέμπτη

Μερσίν - Ιστανμπούλ 1-1 (45'+2 Πεδριέλ / 94' Μπατντάλ)

Οσμάνλισπορ - Φενέρμπαχτσε 0-1 (52' Αλπέρ Ποτούκ)

Γαλατάσαράι - Εσκισέχιρσπορ 4-0 (9' Σελτσούκ Ινάν, 51' και 45'+2 πέν. Μπουράκ Γιλμάζ, 85' Μπιλάλ Κισά)