SUPER LIG

Tρομερή ανατροπή της Φενέρ, 3-3 από 3-0 επί της Μπεσίκτας

Fenerbahce's players celebrated their win against Zenit St. Petersburg after end of the Europa League round of 32 soccer match between Fenerbahce and Zenit at the Sukru Saracoglu stadium, in Istanbul, Tuesday, Feb. 12, 2019. (AP Photo/Lefteris Pitarakis) AP

Η Μπεσίκτας προηγήθηκε 3-0 στο ημίχρονο του ντέρμπι της Κωνσταντινούπολης, αλλά η Φενέρμπαχτσε επέστρεψε κι έφυγε με το βαθμό (3-3) από τη ματσάρα του "Vodafone Park".

Η Μπεσίκτας υποδέχθηκε τη Φενέρμπαχτσε στο "Vodafone Park" της Κωνσταντινούπολης στην ματσάρα (τελευταία χρονικά) της 23ης αγωνιστικής της τουρκικής Super Lig.

Οι "μαύροι αετοί" άνοιξαν το σκορ μόλις δέκα λεπτά μετά την έναρξη του ντέρμπι χάρη στο γκολ του Γκοξάν Γκιονούλ. Ο Μπουράκ Γιλμάζ με εκτέλεση πέναλτι έκανε το 2-0 για τους γηπεδούχους ύστερα από οκτώ λεπτά (18') και με το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο δεύτερο λεπτό του επιπρόσθετου χρόνου του πρώτου ημιχρόνου το 3-0.

Τι κι αν η Μπεσίκτας προηγήθηκε στο ημίχρονο με 3-0; Η Φενέρμπαχτσε επέστρεψε στο ματς! Ο Ζάιτς δέκα λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου (55') μείωσε σε 3-1, ο Τσίφτπιναρ στο 61' σε 3-2. Ο Καλντιρίμ ύστερα από έξι λεπτά (67') έκανε το 3-3, αποτέλεσμα που έμελλε να είναι και τελικό.

Η Μπεσίκτας έχασε βαθμούς στην προσπάθεια για την κατάκτηση της δεύτερης θέσης (έξοδος στα προκριματικά του Champions League), καθώς η Γαλατασαράι δια ποδός Κώστα Μήτρογλου νίκησε την Ακχισάρ και πλέον η διαφορά των δύο ομάδων ανήλθε στους πέντε βαθμούς.

Ικανοποιημένη με το βαθμό (βάσει της εξέλιξης του ματς) η Φενέρ, που όμως συνεχίζει να "βράζει στο ζουμί" της, παλεύοντας για την παραμονή στην πρώτη κατηγορία του τουρκικού πρωταθλήματος.

ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ: Κάριους, Γκιονούλ, Βίντα, Ισιμά-Μερέν, Αντριάνο, Τοκόζ, Χάτσινσον, Γιαλτσίν (64' Ερκίν), Καγκάβα (85' Πεκτεμέκ), Λενς (74' Κουαρέσμα), Μπουράκ Γιλμάζ.

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ: Βολκάν Ντεμιρέλ, Ίσλα (46' Βαλμπουενά), Τσιφτπινάρ, Σκρτελ, Καλντιρίμ, Μεχμέτ Τοπάλ, Ζάιτς (84' Ελμάς), Ντιράρ, Τολγκάν Αρσλάν, Μόουζες (46' Άγιου), Σολδάδο.