SUPER LIG

Κορυφή η Φενέρμπαχτσε, νέο σοκ για Γαλατάσαράι

Με τους Νανί και Φαν Πέρσι να σκοράρουν η Φενέρμπαχτσε ανέβηκε στην κορυφή, ενώ η Γαλατάσαράι υπέστη νέο σοκ στις καθυστερήσεις (videos)

Η Φενέρμπαχτσε νίκησε με 3-1 στην έδρα της Μερσίν και ανέβηκε στην κορυφή, καθώς προσπέρασε την Μπεσίκτας, η οποία έχει πάντως ένα ματς λιγότερο.

Νανί και Ρόμπιν φαν Πέρσι σκόραραν για την ομάδα του Βίτορ Περέιρα, ενώ το σκορ είχε ανοίξει ο Χασάν Αλί Καλντιρίμ.

Στο ντεμπούτο του Ταφαρέλ στο πάγκο της, η Γαλατάσαράι προηγήθηκε με 3-2 στο 91', αλλά η Αντάλιασπορ στο 93' ισοφάρισε σε 3-3 και πήρε βαθμό στην Πόλη.

Στο τελευταίο ματς του Χαμζά Χαμζάογλου (απολύθηκε) η "Γαλατά" είχε ηττηθεί με 3-4 στην έδρα της Ρίζεσπορ, δεχόμενη δύο γκολ στις καθυστερήσεις.

Η σύνθεση της Φενέρμπαχτσε...

Βολκάν Ντεμιρέλ, Γκιοκχάν Γκιονιούλ, Κιερ, Μπρούνο Άλβες, Χασάν Αλί Καλντιρίμ, Σόουζα, Μεχμέτ Τοπάλ, Ντιέγκο (70' Οζάν Τουφάν), Νανί, Αλπέρ Ποτούκ (75' Βολκάν Σεν), Φαν Πέρσι (65' Φερναντάο).

Η σύνθεση της Γαλατάσαράι...

Μουσλέρα, Ντινάιερ, Σεμίχ Καγιά, Χακάν Μπαλτά, Ολτζάν Αντίν, Σελτσούκ Ινάν, Χοσέ Ροντρίγκεθ (67' Εμρέ Τσολάκ), Σνάιντερ, Ποντόλσκι, Γιασίν Εζτεκίν, Μπουράκ Γιλμάζ (93' Σαμπρί Σαριόγλου).

ANADOLU AJANS

Τα αποτελέσματα της 12ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Ακχισάρ Μπελεντίγεσπορ - Μπούρσασπορ 3-1 (40' και 57' Ρονταγέγκα, 85' Μπρούνο Μεζένγκα / 82' Τζούτζακ)

Μερσίν - Φενέρμπαχτσε 1-3 (59' Νακουλμά / 8' Χασάν Αλί Καλντιρίμ, 49' Νανί, 57' Φαν Πέρσι)

Κάισερισπορ - Κασίμπασα 0-0

Γαλατάσαράι - Αντάλιασπορ 3-3 (9' Εζτεκίν, 66' Ποντόλσκι, 91' Σελτσούκ Ινάν / 64' Μπάντουρ, 82' πέν. Ετο'ό, 93' Ετάμ)