SUPER LIG

Η Μπεσίκτας κυνηγάει το δίδυμο κορυφής

Η Μπεσίκτας έφυγε με τη νίκη από την έδρα της Τράμπζονσπορ και βρίσκεται τρεις βαθμούς πίσω από την κορυφή.

Μετά από την επεισοδιακή ισοπαλία με τη Φενέρμπαχτσε, η Μπεσίκτας δεν είχε περιθώριο για νέα απώλεια βαθμών. Η νίκη στην Τραπεζούντα επί της Τράμπζονσπορ ήταν μονόδρομος και οι πρωταθλητές Τουρκίας την πήραν με 2-0 για την 24η αγωνιστική της Süper Lig.

Πρωταγωνιστής ο Ράιαν Μπάμπελ, ο οποίος συνεργάστηκε εξαιρετικά δύο φορές μέσα σε επτά λεπτά στο 2ο ημίχρονο με τον Άλβαρο Νεγρέδο, σημειώνοντας και τα δύο τέρματα της αναμέτρησης, με συνέπεια να φτάσει τα εννέα φέτος.

Η σύνθεση της Μπεσίκτας...

Φάμπρι, Γκιονιούλ, Μεδέλ, Τόσιτς, Αντριάνο (65' Ερκίν), Χάτσινσον, Αρσλάν, Λενς (86' Πεκτεμέκ), Ταλίσκα, Μπάμπελ, Λοβ (58' Νεγρέδο)

Τα αποτελέσματα της 24ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Μπούρσασπορ - Κάισερισπορ 1-0 (76' Στάνκου)

Σάββατο

Κασίμπασα - Οσμάνλισπορ 1-1 (39' Μπεν Γιουσέφ / 37' πέν. Σαντεγκιάν)

Ιστανμπούλ Μπασακσεχίρ - Γκιόζτεπε 2-0 (45' Επουρεάνου, 81' Μεβλιούτ Ερντίντς)

Καράμπιουκσπορ - Γαλατάσαράι 0-7 (5', 18', 25' και 33' Γκομίς, 16' αυτ. Εζγκιούρ Γιλμάζ, 40' Γκάρι Ροντρίγκες, 44' Σινάν Γκιουμιούς)

Κυριακή

Γκεντσλέρμπιρλιγί - Αλάνιασπορ 0-1 (66' Ετάμ)

Κόνιασπορ - Μαλάτιασπορ 0-1 (87' Μπουταΐμπ)

Αντάλιασπορ - Σίβασπορ 1-4 (54' Καντάχ / 45' Αρσλάν, 61' Κιλίτς, 84' Εντινγκά, 87' Γιαντάς)

Φενέρμπαχτσε - Ακχισάρ Μπελεντίγεσπορ 2-3 (57' Ζιουλιάνο, 67' Σαεσού / 14' Σερζίνιο, 35' Σελεζνιόβ, 59' Λάρσον)

Δευτέρα

Τράμπζονσπορ - Μπεσίκτας 0-2 (71', 78' Μπάμπελ)