SUPER LIG

"Φωτιά" η Γαλατάσαραϊ, 6-0 την Αλάνιασπορ των Ελλήνων

EUROKINISSI

Η Γαλατάσαραϊ σημείωσε έξι γκολ κόντρα στην Αλάνιασπορ του Γιώργου Τζαβέλα και του Γιάννη Μανιάτη, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής στη Süper Lig.

Οι ήττες της Φενέρμπαχτσε και της Μπεσίκτας έδωσαν την ευκαιρία στη Γαλατάσαραϊ να τις αφήσει πίσω στη μάχη του τίτλου, μετά από την 3η αγωνιστική στη Süper Lig. Οι πρωταθλητές αντιμετώπισαν την Αλάνιασπορ στην Κωνσταντινούπολη και ήταν αμείλικτοι, επικρατώντας με 6-0.

Μέσα σε 19 λεπτά, οι γηπεδούχοι σημείωσαν τέσσερα γκολ στο τέλος του 1ο ημιχρόνου και στις αρχές του 2ου, με σκόρερ τους Φερνάντο, Σινάν Γκιουμιούς, Ερέν Ντερντιγιόκ και Εμρέ Ακμπαμπά. Γιώργος Τζαβέλας και Γιάννης Μανιάτης που αγωνίστηκαν σε όλο το παιχνίδι, όπως και ο Λούκας Βιγιαφάνιες, δεν κατάφεραν να προσφέρουν κάτι στους φιλοξενούμενους, που δέχθηκαν ακόμα δύο τέρματα στο τέλος από τους Χένρι Ονιεκούρου και Ακμπαμπά.

Η σύνθεση της Γαλατάσαραϊ (4-1-4-1): Μουσλέρα, Μαριάνο, Μαϊκόν, Τσαλίκ, Ναγκατόμο, Φερνάντο (86' Καμπάκ), Γκιουμιούς (73' Τσελίκ), Μπελχαντά, Ακμπαμπά, Ονιεκούρου (82' Ακγκιούν), Ντερντιγιόκ

Τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής

Παρασκευή 24 Αυγούστου 2018

Ρίζεσπορ - Ερζουρούμσπορ 0-0

Σάββατο 25 Αυγούστου 2018

Ανκαραγκιουτζιού - Τράμπζονσπορ 2-2 (43' Φατί, 90+1' Μοκτάρ / 28' Νόβακ, 80' Ρονταγέγκα)

Γκιέζτεπε - Φενέρμπαχτσε 1-0 (66' Ακμπουνάρ)

Κάισερισπορ - Μαλάτιασπορ 0-0

Κυριακή 26 Αυγούστου 2018

Σίβασπορ - Κασίμπασα 0-3 (31' Εντουόκ, 79', 90+2' Ντιάν)

Μπεσίκτας - Αντάλιασπορ 2-3 (26' Νεγρέδο, 56' Πέπε, 20', 25' Ντουκαρά, 33' Κουρτουλούς)

Κόνιασπορ - Μπούρσασπορ 1-1 (2' Γιάχοβιτς / 33' πέν. Καρά)

Ιστανμπούλ Μπασακσεχίρ - Ακχισάρ Μπελεντίγεσπορ 3-1 (9' Βίστσα, 70' Μπάγιτς, 90' Ντα Κόστα / 28' Μανού)

Γαλατάσαραϊ - Αλάνιασπορ 6-0 (37' Φερνάντο, 49' Γκιουμιούς, 53' Ντερντιγικόκ, 56', 84' Ακμπαμπά, 82' Ονιεκούρου)