SUPER LIG

Επιστροφή στις νίκες, 3-1 η Γαλατασαράι την Μπούρσασπορ

H Γαλατασαράι, παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με 1-0, έκανε την ανατροπή κι επικράτησε με 3-1 της Μπούρσασπορ, δείχνοντας πως ξεπέρασε γρήγορα την ήττα στο ντέρμπι με τη Φενέρμπαχτσε.

Η ήττα στο ντέρμπι απ' τη Φενέρμπαχτσε "πόνεσε" τη Γαλατασαράι, με αποτέλεσμα ο αγώνας κόντρα στην Μπούρσασπορ να αποκτήσει χαρακτήρα "τελικού", αφού σε περίπτωση νέας απώλειας η ομάδα του Γιαν Όλντε Ριέκερινκ θα έμενε πίσω σε ό,τι αφορά στο κυνήγι του πρωταθλήματος.

Η αναμέτρηση δεν άρχισε με τους καλύτερους οιωνούς για τη Γαλατά, καθώς μόλις στο 14ο λεπτό ο Κουμπιλάι Κανατσίζκους άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους. Παρ' όλα αυτά, με αντεπίθεση διαρκείας η Γαλατασαράι έκανε την ανατροπή χάρη σε γκολ των Γιασίν Εζτεκίν (32') και Γουέσλεϊ Σνάιντερ (55'), ενώ στις καθυστερήσεις ο Ερέν Ντερντιγιόκ έβαλε το... κερασάκι στην τούρτα, διαμορφώνοντας το τελικό 3-1.

Μ' αυτή τη νίκη, η Γαλατά έφτασε στους 23 βαθμούς, ελπίζοντας πλέον σε... ισοπαλία στο ντέρμπι μεταξύ της Μπεσίκτας και της Ιστανμπούλ Μπασακσεχίρ προκειμένου να μειώσει τη διαφορά απ' την κορυφή.

ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΪ: Μουσλέρα, Σαμπρί Σαριόγλου, Σερντάρ Αζίζ, Χακάν Μπαλτά, Λινς, Νάιτζελ ντε Γιονγκ, Σελτσούκ Ινάν, Σνάιντερ (90' Χαμίτ Άλτιντοπ), Γιασίν Εζτεκίν, Μπρουμά (64' Σινάν Γκιουμούς), Ποντόλσκι (87' Ντερντιγιόκ).

ΜΠΟΥΡΣΑΣΠΟΡ: Τεκίν, Εζγκεντς, Κονούκ, Σίβοκ, Μπεχίκ, Γιούτσε, Φατί (64' Τασντεμίρ), Κανατσίζκους (65' Χορκέρα), Τζον (74' Νέτσιντ), Μπατάγια, Γιλμάζ.

Τα αποτελέσματα της 11ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Αλάνιασπορ - Κάισερισπορ 3-0 (48' Σακέι, 87' Βάγκνερ Λοβ, 91' Ακμπάμπα)

Γαλατασαράι - Μπούρσασπορ 3-1 (32' Εζτεκίν, 55' Σνάιντερ, 91' Ντερντιγιόκ / 14' Κανατσίζκους)