SUPER LIG

Αρχή με νίκη και για Μπεσίκτας

AP PHOTO/CLAUDE PARIS

Η Μπεσίκτας άρχισε με νίκη τις υποχρεώσεις της στη Süper Lig, επικρατώντας στην Κωνσταντινούπολη με 2-1 της Ακχισάρ Μπελεντίγεσπορ.

Σε ένα παιχνίδι γεμάτο ευκαιρίες και καλές στιγμές, η Μπεσίκτας επικράτησε με 2-1 της Ακχισάρ Μπελεντίγεσπορ για τη 2η αγωνιστική της Süper Lig και μπήκε κι αυτή στο κλαμπ των οκτώ ομάδων που άρχισαν με νίκη στο πρωτάθλημα.

Μέσα σε τρία λεπτά στο 1ο ημίχρονο, η ομάδα του Σενιόλ Γκιουνές πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων χάρη στους Πέπε και Ράιαν Μπάμπελ. Παρότι θα μπορούσε να έχει μεγαλύτερο προβάδισμα στο 1ο ημίχρονο, στο 2ο μέρος το παιχνίδι ισορρόπησε.

Σε μία από τις ευκαιρίες της, η Ακχισάρ Μπελεντίγεσπορ μείωσε με τον Γεβγέν Σελεζνιόβ, ενώ είχε κι άλλες καλές στιγμές για να ισοφαρίσει.

Η σύνθεση της Μπεσίκτας (4-2-3-1): Ζεργκίν, Γκιονιούλ, Πέπε, Ουισάλ, Ερκίν, Μεδέλ, Αρσλάν (74' Ρόκο), Λενς (79' Αντριάνο), Εζιακούπ, Μπάμπελ, Λάριν (63' Λοβ)

Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής

Παρασκευή 10 Αυγούστου 2018

Ανκαραγκιούτζιου - Γαλατάσαραϊ 1-3 (7' Ελ Καμπίρ / 21' Αζίζ, 30' αυτ. Κονέ, 90+2' Ντερντιγιόκ)

Σάββατο 11 Αυγούστου 2018

Ρίζεσπορ - Κασίμπασα 2-3 (33' Σάμου, 55' Γιαλτσίν / 75' πέν. Ντιάν, 81' Σερμπέστ, 90+3' Καλίλι)

Σίβασπορ - Αλάνιασπορ 1-0 (84' Κιλίντς)

Φενέρμπαχτσε - Μπούρσασπορ 2-1 (22' πέν. Ζιουλιάνο, 30' Σόουζα / 16' Τροστ Εκόνγκ)

Κυριακή 12 Αυγούστου 2018

Ιστανμπούλ Μπασακσεχίρ - Τράμπζονσπορ 2-0 (43' Ντα Κόστα, 90+1' Αντεμπαγιόρ)

Κόνιασπορ - Ερζουρούμσπορ 3-2 (22' Ντεμιρόκ, 30', 85' Γιαταμπαρέ / 39' Σβεσλέν, 71' Γκιορ)

Μπεσίκτας - Ακχισάρ Μπελεντίγεσπορ 2-1 (39' Πέπε, 42' Μπάμπελ / 56' Σελεζνιόβ)

Γκιέζτεπε - Μαλάτιασπορ 1-3 (70' αυτ. Τσιφτπινάρ / 22' Μίνα, 73' Αλέκσιτς, 90+1' Σισμανόγλου)