ΙΣΠΑΝΙΑ

Τερματοφύλακας γρονθοκόπησε αντίπαλο και δεν τιμωρήθηκε!

Ο γκολκίπερ της Μούρθια, Μπιέλ Ρίμπας, γρονθοκόπησε τον αμυντικό της Μιραντές, Άλεξ Κιντανίγια, στο 90ό λεπτό του ματς, αλλά ο διαιτητής δεν υπέδειξε την παράβαση, η οποία ενδεχομένως να άλλαζε το τελικό αποτέλεσμα. (video)

Η ισπανική διαιτησία δεν είναι στα καλύτερά κι εκτός από τις αποφάσεις στα ματς των Μπαρτσελόνα και Ρεάλ, υπάρχουν κι άλλες αναμετρήσεις στις οποίες τα λάθη είναι ακόμη πιο κραυγαλέα.

Μιραντές και Μούρθια αναδείχθηκαν ισόπαλες (1-1) για την 29η αγωνιστική της Segunda División, ωστόσο μια φάση του 90ού λεπτού δεν υπέπεσε στην αντίληψη του διαιτητή.

Ο αμυντικός της πρώτης, Άλεξ Κιντανίγια, είχε βρεθεί στην επίθεση για να βοηθήσει σε στημένη φάση της γηπεδούχου ομάδας και δέχθηκε γροθιά στο πρόσωπο από τον γκολκίπερ της δεύτερης, Μπιέλ Ρίμπας.

Το χτύπημα δεν υπέπεσε στην αντίληψη ούτε του διαιτητή, ούτε του βοηθού του. Έτσι, δεν υπεδείχθη η παράβαση. Τα ισπανικά ΜΜΕ μιλούν για... αλλοίωση αποτελέσματος, καθώς η σωστή υπόδειξη ήταν πέναλτι και αποβολή του Ρίμπας.