ΙΣΠΑΝΙΑ

Super ανατροπή η Εσπανιόλ

Η φανταστική ομάδα της 3ης κατηγορίας, Μιραντές, προηγούνταν με 2-0 μέσα στην Βαρκελώνη μέχρι το 85', αλλά η Εσπανιόλ νίκησε με 3-2! (video)

Η Εσπανιόλ νίκησε με 3-2 την Μιραντές στον πρώτο μεταξύ τους προημιτελικό για το Copa del Rey στο "Κορνεγιά ελ Πρατ".

Η εξέλιξη της αναμέτρησης ήταν συγκλονιστική, καθώς η ομάδα της 3ης κατηγορίας της Ισπανίας ήταν μπροστά στο σκορ με 2-0 μέχρι το 85ο λεπτό!

Η Εσπανιόλ πέτυχε 3 γκολ μέσα σε 5 λεπτά (85', 87' και 89'), έτσι νίκησε με 3-2 και έχει το πλεονέκτημα εν όψει της ρεβάνς (σε μία εβδομάδα) για πρόκριση στα ημιτελικά.

Η Μιραντές άνοιξε το σκορ στο 28' με τον Αλάιν Αρόγιο και διπλασίασε τις επιτυχίες στο 78' με τον Πάμπλο.

Ο Βλάντιμιρ Βάις μείωσε στο 85', ο Ρούι Φόντε ισοφάρισε στο 87' και ο Βερντού ολοκλήρωσε την ανατροπή στο 89'.

ΕΣΠΑΝΙΟΛ: Κασίγια, Χάβι Λόπεθ, Τζόρντι Αμάτ, Έκτορ Μορένο, Ντίντακ Βιλά (68' Ρουΐ Φόντε), Ρομαρίκ, Φορλίν (77' Μπαένα), Βερντού, Βάις, Τιεβί Μπιφουμά, Άλβαρο Βάθκεθ (40' Αλμπίν).

ΜΙΡΑΝΤΕΣ: Ναουθέτ, Γκαρμέντια, Κανέδα, Κοράλ, Ραούλ Γκαρθία, Ιρίμπας, Μικέλ Μάρτινς, Μουνέτα (64' Νάτσο Γκάρο), Μούχικα (68' Λαμπάρι), Ινφάντε, Αλάιν Αρόγιο (76' Άιτορ Μπλάνκο).

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των 1ων προημιτελικών:

Τρίτη

Εσπανιόλ - Μιραντές 3-2 (85' Βάις, 87' Ρουΐ Φόντε, 89' Βερντού / 28' Αλάιν Αρόγιο, 78' Πάμπλο)