ΙΣΠΑΝΙΑ

Ο Τόρες απέκλεισε την Ρεάλ

Τα δύο γκολ του Φερνάντο Τόρες στο "Μπερναμπέου" έβγαλαν νοκ-άουτ την Ρεάλ (2-2), έτσι η Ατλέτικο πήρε την πρόκριση και θα αντιμετωπίσει την Μπαρτσελόνα στα προημιτελικά του Copa del Rey (videos)

Η Ατλέτικο Μαδρίτης πήρε την πρόκριση για τα προημιτελικά του Copa del Rey, βγάζοντας νοκ-αουτ την Ρεάλ με το 2-2 στο "Σαντιάγο Μπερναμπέου", καθώς η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε είχε νικήσει με 2-0 μία εβδομάδα πριν στο "Βιθέντε Καλδερόν".

Πρωταγωνιστής ήταν ο Φερνάντο Τόρες, καθώς έδωσε δύο φορές προβάδισμα στους "ροχιμπλάνκος", σκοράροντας στο πρώτο λεπτό κάθε ημιχρόνου (περίπου στα 50'' και στα δύο γκολ).

Ο Σέρχιο Ράμος ήταν αυτός που είχε ισοφαρίσει την πρώτη φορά στο 20ό λεπτό, ενώ ο Κριστιάνο έκανε το 2-2 στο 54', έτσι δεν έμεινε για 3ο σερί ματς χωρίς γκολ.

Η Ατλέτικο στα προημιτελικά θα αντιμετωπίσει την Μπαρτσελόνα, ενώ φέτος σε πέντε ματς με την Ρεάλ δεν έχει ηττηθεί, απλά δεν κατάφερε να πάρει 4η σερί νίκη (έχει 3 νίκες και 2 ισοπαλίες).

Όσον αφορά στον Τόρες, αυτά ήταν τα πρώτα του γκολ μετά την επιστροφή του στην Ατλέτικο, ενώ θυμίζουμε πως με τη Μίλαν είχε βάλει μόνο ένα γκολ, αυτό με την Έμπολι στις 23 Σεπτεμβρίου.

ΡΕΑΛ: Κέιλορ Νάβας, Καρβαχάλ, Σέρχιο Ράμος, Πέπε (59' Βαράν), Μαρσέλο, Κρόος, Ίσκο, Χάμες Ροντρίγκες (72' Χεσέ Ροντρίγκεθ), Μπέιλ, Κριστιάνο Ρονάλντο, Μπενζεμά.

ΑΤΛΕΤΙΚΟ: Όμπλακ, Χουανφράν, Μιράντα, Γκοντίν, Σικέιρα, Τιάγκο Μέντες, Μάριο Σουάρεθ, Ραούλ Γκαρθία (81' Ραούλ Χιμένες), Κόκε, Γκριεζμάν (73' Γκάμπι), Τόρες (58' Αρντά Τουράν).

Τα πέντε βραβεία από την Ζυρίχη...

Άλλα 4 γκολ η Μπαρτσελόνα

Με συνολικό σκορ 9-0 πέρασε η Μπαρτσελόνα στους "8", καθώς νίκησε με 4-0 στην έδρα της Έλτσε, έχοντας σκόρερς τους Ματιέ, Σέρτζι Ρομπέρτο, Πέδρο και Αντριάνο.

Η σύνθεση της Μπαρτσελόνα...

Τερ Στέγκεν, Αντριάνο, Μπάρτρα, Ματιέ, Μοντόγια (61' Ντόουγκλας Περέιρα), Σέρτζι Ρομπέρτο, Ραφίνια, Ζεράρ Γκουμπάου, Πέδρο, Ελ Χανταντί, Ανταμά Τραορέ (61' Χαλίλοβιτς).

© AFP/GETTY IMAGES

Τα αποτελέσματα των ρεβάνς των "16":

Τρίτη

Εσπανιόλ - Βαλένθια 2-0 (79' και 89' Φελίπε Καϊσέδο) [1-2]

Λεβάντε - Μάλαγα 3-2 (71' και 74' Νταβίντ Μπαράλ, 85' Χουανφράν / 22' Ρικάρντο Όρτα, 38' Ρέθιο) [0-2]

Τετάρτη

Μπιλμπάο - Θέλτα 0-2 (50' αυτ. Ετσεΐτα, 61' πέν. Ορεγιάνα) [4-2]

Σοθιεδάδ - Βιγιαρεάλ 2-2 (45' Βέλα, 74' Γκρανέρο / 26' Ζεράρ Μορένο, 72' Ζιοβάνι ντος Σάντος) [0-1]

Χετάφε - Αλμερία 1-0 (76' Άλβαρο Βάθκεθ) [1-1]

Σεβίλλη - Γρανάδα 4-0 (18' και 55' Γκαμεϊρό, 27' Ιάγο Άσπας, 64' Ντένις Σουάρεθ) [2-1]

Πέμπτη

Ρεάλ - Ατλέτικο 2-2 (20' Σέρχιο Ράμος, 54' Κρ. Ρονάλντο / 1' και 46' Τόρες) [0-2]

Έλτσε - Μπαρτσελόνα 0-4 (20' Ματιέ, 40' Σέρτζι Ρομπέρτο, 43' Πέδρο, 90' Αντριάνο) [0-5]