ΙΣΠΑΝΙΑ

Με χατ-τρικ του Σάντρο η Μπαρτσελόνα!

Η Μπαρτσελόνα, αν και με πολλές αλλαγές, νίκησε με 6-1 τη Βιγιανοβένσε, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Σάντρο, που πέτυχε χατ-τρικ. Οι Καταλανοί πήραν την πρόκριση για τους "16" του Copa del Rey. (VIDEOS)

Μπορεί στο πρώτο ματς με την Βιγιανοβένσε να είχε μείνει... άσφαιρη, αλλά στον επαναληπτικό του "Camp Nou", η Μπαρτσελόνα, που αγωνίστηκε με πολλές "ρεζέρβες", διέλυσε με 6-1 την αντίπαλό της. Μεγάλο πρωταγωνιστής για τους Καταλανούς ήταν ο Σάντρο, ο οποίος πέτυχε τρία γκολ, δύο πρόσθεσε ο Μουνίρ Ελ Χανταντί, ενώ το σκορ είχε ανοίξει ο Ντάνι Άλβες.

Έτσι, οι "μπλαουγκράνα" έγιναν η πρώτη ομάδα που πήρε το εισιτήριο για τους "16" του Copa del Rey, αφού ακολουθεί τις επόμενες ημέρες το παγκόσμιο κύπελλο συλλόγων, στο οποίο θα συμμετάσχει ως κάτοχος του Champions League.

Στην Κάντιθ ταξίδεψε η Ρεάλ Μαδρίτης για να αντιμετωπίσει την τοπική ομάδα και άνοιξε το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό με τον Τσέρισεβ. Από κει και πέρα ανέλαβε δράση ο Ίσκο, ο οποίος με δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο σιγούρεψε τη νίκη των "μερένγκες", που είδαν τους γηπεδούχους να μειώνουν στο τελικό 1-3 λίγο πριν το φινάλε.

Πολύ κοντά στην πρόκριση βρίσκονται επίσης η Βαλένθια, η Σεβίλλη και η Θέλτα, που πέτυχαν τριάρες στις έδρες των Μπαρακάλδο, Λογρονιές και Αλμερία αντίστοιχα. "Διπλό" και για την Ντεπορτίβο, που "γύρισε" το ματς με τη Γιαγοστέρα, παρότι με 10 παίκτες, ενώ η Μπέτις και η Ράγιο Βαγιεκάνο εκμεταλλεύτηκαν τις έδρες τους, νικώντας με 2-0 τη Σπόρτινγκ Χιχόν και τη Χετάφε.

Τα πρώτα ματς των "32":

Τετάρτη 28/10

Βιγιανοβένσε - Μπαρτσελόνα 0-0*

Τρίτη 1/12

Ρέους Ντεπόρτιου - Ατλέτικο Μαδρίτης 1-2 (30' Φραν / 37' Βιέτο, 63' Σαούλ)

Λεγκανές - Γρανάδα 2-1 (10' Γκιγιέρμο Φερνάντες, 38' Ομάρ/ 74' Ρίκο)

Τετάρτη 2/12

Μπαρτσελόνα - Βιγιανοβένσε 6-1 (4' Ντάνι Άλβες, 21', 31', 69' Σάντρο, 51', 76' Ελ Χανταντί / 29' Χουανφράν) [ ρεβάνς*]

Μπαρακάλδο - Βαλένθια 1-3 (16' Αρόγιο / 19' Κανσέλο, 65' Γκαγιά, 90' πέν. Παρέχο)

Λογρονιές - Σεβίλλη 0-3 (12' Κόκε, 37' Κρον-Ντέλι, 57' Ιμόμπιλε)

Αλμερία - Θέλτα 1-3 (44' Πόθο / 16', 35' Άσπας, 74' Γκουιντέτι)

Γιαγοστέρα - Ντεπορτίβο 1-2 (22' Χουάνχο / 61' Καρτάμπια, 74' Ριέρα)

Μπέτις - Σπόρτινγκ Χιχόν 2-0 (47' Βαδίγιο, 90' Βάργκας)

Ράγιο Βαγιεκάνο - Χετάφε 2-0 (6' Μπανγκουρά, 28' Έμπερτ)

Κάντιθ - Ρεάλ 1-3 (88' Μάρκεθ / 3' Τσέρισεβ, 65', 74' Ίσκο)