ΙΣΠΑΝΙΑ

La Liga: Μεγάλο διπλό της Μπιλμπάο, 2-0 τη Βαλένθια στο Μεστάγια

Athletic Bilbao's Raul Garcia views the ball during the Spanish La Liga soccer match between Athletic Bilbao and Valladolid at San Mames stadium in Bilbao, northern Spain, Sunday, Oct. 20, 2019. (AP Photo/Alvaro Barrientos) AP

Η Αθλέτικ Μπιλμπάο με δύο γκολ του Ραούλ Γκαρθία επικράτησε με 2-0 επί της Βαλένθια στο Μεστάγια και πλησίασε στις θέσεις της Ευρώπης. Διπλό για την Γρανάδα απέναντι στην Αλαβές.

Ένα διπλό που την βάζει στην μάχη για την έξοδο στην Ευρώπη έκανε η Αθλέτικ Μπιλμπάο. Οι Βάσκοι με δύο γκολ του Γκαρθία επικράτησαν με 2-0 επί της Βαλένθια στο Μεστάγια και μείωσαν τη διαφορά τους στους τρεις βαθμούς από την έκτη Βιγιαρεάλ.

Στο 13' ο Ραούλ Γκαρθία βρέθηκε μόνος του μέσα στην περιοχή μετά από προσπάθεια του Ινάκι Γουίλιαμς από τα δεξιά και δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει με πλασέ τον Σίλενσεν.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο ίδιος παίκτης κλείδωσε το διπλό για τους φιλοξενούμενους. Η άμυνα των γηπεδούχων τον ξέχασε έξω από τη μεγάλη περιοχή και εκείνος με ένα τρομερό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-0 στο 47'. Η Βαλένθια είχε τις δικές της ευκαιρίες χωρίς ωστόσο να καταφέρει να τις εκμεταλλευτεί.

Ανάλογη ήταν η εικόνα του ματς ανάμεσα στην Αλαβές. Η Γράνάδα πέτυχε και εκείνη από ένα τέρμα σε κάθε ημίχρονο με τους Κορτές (25') και Σολδάδο (49') για να φτάσει και εκείνη στη νίκη με 2-0.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 33ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Τρίτη 30 Ιουνίου

Μαγιόρκα - Θέλτα 5-1 (13' πεν. 52' Μπούντιμιρ, 27' Ερνάντεθ, 40' Πόθο, 60' Σεβίγια / 50' πεν. Άσπας)

Λεγκανές - Σεβίλλη 0-3 (23' 35' Τόρες, 82' Ελ Χανταντί)

Μπαρτσελόνα - Ατλέτικο Μαδρίτης 2-2 (12' αυτ. Κόστα, 50'πεν. Μέσι / 19' πεν. 62' πεν. Σαούλ)