ΙΣΠΑΝΙΑ

La Liga: Ισοπαλία η Ρεάλ, υποβιβάστηκε η Λεγκανιές των Σιόβα και Γκερέρο

Leganes' players react after the Spanish La Liga soccer match between Leganes and Real Madrid at the Butarque Stadium in Leganes, on the outskirts of Madrid, Spain, Sunday, July 19, 2020. The match ended 2-2 draw, and Leganes being relegated from La Liga to the second division. (AP Photo/Bernat Armangue) AP

Η Ρεάλ Μαδρίτης έμεινε στο 2-2 με την Λεγκανές σε ένα αποτέλεσμα το οποίο έστειλε στην Segunda Division την ομάδα των Σιόβα και Γκερέρο. Εκτός Ευρώπης Βαλένθια και Χετάφε.

Η αυλαία στην La Liga επεσε με επτά αναμετρήσεις οι οποίες έκριναν την παραμονή, αλλά και τα εισιτήρια για το Europa League. Η πρωταθλήτρια Ρεάλ αντιμετώπισε εκτός έδρας την Λεγκανές σε ένα ματς στο οποίο οι γηπεδούχοι καίγονταν για νίκη.

Η Ρεάλ άνοιξε το σκορ με τον Σέρχιο Ράμος με τον Γκιλ να απαντά λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Στο 52' ο Ασένσιο έβαλε ξανά μπροστά στο σκορ τους Μαδριλένους με τον Ασαλέ να δίνει ελπίδες στους γηπεδούχους για την ανατροπή. Το τελικό 2-2 έστειλε όμως στην Segunda Division την ομάδα των Σιόβα και Γκερέρο. Το συγκεκριμένο αποτέλεσμα ευνόησε την Θέλτα η οποία έμεινε στο 0-0 με την Εσπανιόλ και παρέμεινε στην κατηγορία.

Την ίδια ώρα πρώτη φορά στην ιστορία της θα παίξει στην Ευρώπη η Γρανάδα η οποία συνέτριψε με 4-0 την Μπιλμπάο και εκμεταλλεύτηκε την ήττα της Χετάφε από την Λεβάντε. Οι "αθουλόνες" κρατούσαν την έβδομη θέση που οδηγεί στα προκριματικά του Europa League στα χέρια τους μέχρι το ένατο λεπτό των καθυστερήσεων, αλλά το τέρμα του Κόκε ήταν εκείνο που χάρισε τη νίκη στην Λεβάντε και παράλληλα το ευρωπαϊκό εισιτήριο στην Γρανάδα.

Η Σεβίλλη με τέρμα του Ρεγκιγιόν στο 55' έδωσε τη νίκη στην ομάδα του με 1-0 απέναντι στην Βαλένθια αφήνοντας έτσι μακριά από τα ευρωπαϊκά εισιτήρια τις νυχτερίδες. Τέλος ισόπαλα έληξαν τα άλλα δύο ματς της αγωνιστικής. Η Οσασούνα με την Μαγιόρκα έμειναν στο 2-2, ενώ 1-1 ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση της Ατλέτικο Μαδρίτης με την Σοθιεδάδ.

TO ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 38ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Κυριακή 19 Ιουλίου

Αλαβές - Μπαρτσελόνα 0-5 (24' Φάτι, 34' 75' Μέσι, 44' Σουάρες, 58' Σεμέδο)

Βιγιαρεάλ - Έιμπαρ 4-0 (71' Ανγκίσα, 86', 89' Μορένο, 90' Γκόμεθ)

Βαγιαδολίδ - Μπέτις 2-0 (45' Γκουαρντιόλα, 63' Πλάνο)

Ατλέτικο Μαδρίτης - Σοσιεδάδ 1-1 (30' Κόκε / 87' Γιανουζάι)

Εσπανιόλ - Θέλτα 0-0

Γρανάδα - Μπιλμπάο 4-0 (29' Σολδάδο, 55' Πουέρτας, 67' Φερνάντες, 90' Μοντόρο)

Λεγκανές - Ρεάλ Μαδρίτης 2-2 (45' Γκιλ, 78' Ασαλέ / 9' Ράμος, 52' Ασένσιο)

Λεβάντε - Χετάφε 1-0 (90+9' Κόκε)

Οσασούνα - Μαγιόρκα 2-2 (21' Αντριάν, 68' Πέρεθ / 45' Αγκμπενιένου, 65' Μπούντιμιρ)

Σεβίλλη - Βαλένθια 1-0 (55' Ρεγκιγιόν)