ΙΣΠΑΝΙΑ

Άνετα η Βαλένθια, σοκ για Μπέτις

Η Βαλένθια διέλυσε με 4-1 τη Σαραγόσα και προκρίθηκε με δύο νίκες στη φάση των 16 του Copa del Rey. Εντός έδρας ήττα - αποκλεισμός με 3-5 για Μπέτις.

Η Βαλένθια είχε επικρατήσει με 2-0 στα Κανάρια Νησιά και δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα ούτε στη ρεβάνς του "Μεστάγια" απέναντι στη Σαραγόσα. Με τον Σάντι Μίνα να σημειώνει δύο τέρματα, οι "νυχτερίδες" επικράτησαν με 4-1 και προκρίθηκαν πανηγυρικά στη φάση των 16 του Copa del Rey.

Με έντονες αποδοκιμασίες ολοκληρώθηκε η βραδιά στο "Μπενίτο Βιγιαμαρίν", αφού η Μπέτις γνώρισε ταπεινωτικό αποκλεισμό, χάνοντας με 3-5 από την Κάντιθ. Οι "βερδιμπλάνκος" είχαν επικρατήσει 2-1 στο εκτός έδρας παιχνίδι, αλλά μόλις στο 3ο λεπτό σχεδόν απώλεσαν αυτό το πλεονέκτημα, με τον Νταβίδ Μπαράλ να ανοίγει το σκορ. Ο Ντάνι Ρομέρα σημείωσε ακόμα δύο τέρματα και το ημίχρονο βρήκε τους φιλοξενούμενους μπροστά με 4-1. Παρότι σημείωσαν δύο γκολ, οι γηπεδούχοι δεν έκαναν την ανατροπή και γνώρισαν την ήττα.

Η σύνθεση της Βαλένθια...

Ντομένετς, Βιδάλ, Παουλίστα, Βέζο, Λάτο, Χιλ (71' Τόρες), Παρέχο (62' Σολέρ), Μακσίμοβιτς, Περέιρα (63' Ιμπάνιεθ), Τζάτζα, Μίνα

Οι ρεβάνς ματς των "32":

Τρίτη

Μάλαγα - Νουμάνθια 1-1 (18' Αντριάν / 53' Ελχεθαμπάλ) [ 1-2]

Λεγανές - Βαγιαδολίδ 1-0 (34' Τίτο) [ 2-1]

Ρεάλ - Φουενλαμπράδα 2-2 (62' και 70' Μόρχα Μαγιοράλ / 25' Λουίς Μίγια, 89' Πορτίγια) [ 2-0]

Λεβάντε - Ζιρόνα 1-1 (75' Χοσέ Λουίς Μοράλες / 33' Μοχίκα) [ 2-0]

Θέλτα - Έιμπαρ 1-0 (90' πέν. Ιάγο Άσπας) [ 2-1]

Τετάρτη

Σεβίλλη - Καρταχένα 4-0 (3' και 6' Μπεν Γεντέρ, 42' Γκάνσο, 66' Χοακίν Κορέα) [ 3-0]

Μπαρτσελόνα - Μούρθια 5-0 (16' Πάκο Αλκάθερ, 56' Πικέ, 60' Αλέις Βιδάλ, 74' Ντένις Σουάρεθ, 79' Αρνάιθ) [ 3-0]

Σοθιεδάδ - Λέιδα 2-3 (24' Ντιέγκο Γιορέντε, 34' Χουάνμι / 56' Αΐτορ Νούνιεθ, 59' πέν. Μάνου Μολίνα, 87' Ραντούλοβιτς) [ 1-0]

Ατλέτικο - Έλτσε 3-0 (31' ΧΜ Χιμένες, 33' και 68' Τόρες) [ 1-1]

Μπιλμπάο - Φορμεντέρα 0-1 (96' Άλβαρο Μουνίθ) [ 1-1]

Λας Πάλμας - Ντεπορτίβο 2-3 (58' Τολέδο, 90' Ρεμί / 42' Τσολάκ, 53' και 80' Μπόρχα Βάγιε) [ 4-1]

Πέμπτη

Αλαβές - Χετάφε 3-0 (3', 69' Ελ Χανταντί, 31' Κρκιτς) [ 1-0]

Βιγιαρεάλ - Πονφεραντίνα 3-0 (47', 62' Μπακαμπού, 64' Μπάκα) [ 0-1]

Εσπανιόλ - Τενερίφη 3-2 (36' πέν. Μορένο, 57' Γκρανέρο, 90+1' Γκαρθία / 10' Ακόστα, 90+4' Κάρλος) [ 0-0]

Βαλένθια - Σαραγόσα 4-1 (28', 59' Μίνα, 68' Ιμπάνιεθ, 86' Βέζο / 87' Πόμπο) [ 2-0]

Μπέτις - Κάντιθ 3-5 (8' Μπουντεμπούζ, 24', 64' Τέγιο / 3' Μπαράλ, 18', 41' Ρομέρα, 26' πέν. Γκαρθία, 78' Κετσόγεβιτς) [ 2-1]