LA LIGA

Χτύπησε ο Σιόβας, έχασε η Λεγανές

Ο Δημήτρης Σιόβας αποχώρησε τραυματίας από την αναμέτρηση της Λεγανές στο Βίγκο και η Θέλτα έφτασε στη νίκη με 1-0 για την 13η αγωνιστική της Primera Division.

Η Θέλτα αναδείχθηκε νικήτρια 1-0 στη αναμέτρηση με αντίπαλο τη Λεγανές και διακύβευμα ένα πλασάρισμα κοντά στα ευρωπαϊκά "εισιτήρια", με τον Δημήτρη Σιόβα να αντικαθίσταται λόγω τραυματισμού. Ο Έλληνας κεντρικός αμυντικός υπέστη μυικό τραυματισμό σε ένα σπριντ που δοκίμασε στο 2ο ημίχρονο και έγινε αλλαγή μόλις δέκα λεπτά μετά από την έναρξη του 2ου ημιχρόνου.

Στην ανάπαυλα είχε αντικατασταθεί ο παρτενέρ του στα στόπερ, Εσεκιέλ Μουνιός, ο οποίος είχε υποπέσει σε ανόητο πέναλτι στο 27', δίνοντας την ευκαιρία στον Ιάγο Άσπας να ανοίξει το σκορ. Νωρίτερα είχε γίνει αναγκαστική αλλαγή και ο Ντάρκο Μπράσανατς, σε μία βραδιά που θα ήθελε να ξεχάσει ο Ασιέρ Γκαριτάνο.

ΘΕΛΤΑ: Μπλάνκο, Μάγιο, Καμπράλ, Φοντάς, Κάστρο, Βας, Λομπότκα, Χοθαμπέδ (83' Ραντόγια), Σίστο (77' Μορ), Άσπας, Γκόμες (70' Γκουιντέτι)

ΛΕΓΑΝΕΣ: Κουέγιαρ, Θαλδούα, Μουνιός (46' Ντος Σάντος), Σιόβας (58' Τίτο), Γκαρθία, Μπράσανατς (23' Ελ Ζαρ), Μοράν, Γκουμπάου, Σιμανόβσκι, Γκερέρο, Αμραμπάτ

*οι 4 πρώτοι απευθείας στους ομίλους του Champions League

**ο 5ος και ο 6ος στο Europa League (όπως και ο κάτοχος του Copa del Rey)

***υποβιβάζονται οι 3 τελευταίοι

****στην ισοβαθμία μετρούν τα μεταξύ τους ματς, μετά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση, μετά το fair-play και μετά γίνεται μπαράζ (αν κρίνεται σημαντική θέση)